11 milyon çalışanın sosyal güvencesi yok

Anayasa’nın ikinci maddesinde “sosyal devlet” şartı bulunmasına karşın, Türkiye genelinde çalışanların yarısına yakın bölümü sosyal güvenceden “mahrum” yani kayıtdışı çalıştırılıyor…Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 11 Milyon çalışan bu nedenle sağlık güvencesi ve emeklilik hakkından yoksun…

Türkiye’de işsizlik kadar önemli bir başka sorun kayıtdışı istihdam…

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; 2011 yılı Haziran döneminde, istihdam edilen 24 milyon 901 bin kişiden 11 milyonunun yani yüzde 43′ünün kayıtdışı olduğu belirlendi.

Son 1 yılda istihdam edilen 1 milyon 413 bin kişiden 322 bin kişisinin sosyal güvencesi olmadan çalıştırıldığı saptandı.

Bu kişiler, sosyal güvenlik kayıtları olmadığı için sağlık sigortası ve emeklilik haklarından da yararlanamıyor.

Kayıt dışı çalışanlar içinde en büyük grubu, “ücretsiz aile işçileri” oluşturdu. Büyük bölümü tarım kesiminde bulunan, ailesine yardım eden bu kişilerin toplam sayısı 3 milyon 613 bin …. Bunların yaklaşık yüzde 93′ünün de sosyal güvenlik sistemine kaydı bulunmuyor.

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=9931

Editör - 24 Eyl 2011. Kategori Ekonomi, Sigorta. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4