25 unutulmaz baba figürü

19.06.2011

Günün mana ve ehemmiyeti dolayısıyla kültür tarihimiz gözümüzün önünden bir film şeridi gibi geçiyor. Kimi gerçek, kimi kurmaca, kimi efsane… Hepsi bizim babamız…

1. Erkin Baba kafası
Soyadından çok, ismiyle birlikte baba olarak anılanlardan biri de Erkin Koray’dır. Kızı Damla’yı okula göndermeyip kendi eğitim vererek, gerçekten ilginç bir baba figürüdür aynı zamanda. Ama ona bu lakabı yapıştıran, kendine has kafa işleyişidir daha çok

2. Şirin Baba’nın mesajı
‘şirinler’ adlı çizgi dizide bütün mantar köyünün babalığını yapan şirin Baba nasıl unutulur? Kendisi Marx’a mı göndermedir, yoksa muhafazakâr mesajlar mı içermektedir? Bu da hâlâ çözülememiştir.

3. Ali Baba’nın çiftliği
Çeşit çeşit hayvanın mutlulukla bağrıştığı bir güzel çiftliktir onunki. şarkı sözü olarak hiçbir yaratıcılık içermemesine ve sonsuza kadar aynı tekrarla gidebilmesine rağmen her çocuğun diline yapıştığı bir dönem vardır.

4. Noel Baba ne getirdin?
Yurdumuz sınırlarında bir heykeli de bulunan, evrensel tatlı yalanların en büyüğüdür. O hediyeleri yılbaşı
gecesi aslında Noel Baba’nın getir- mediğini anladığı yaşa da gelse, derindeki çocuk ona inanmayı sürdürür

5. Tespit hazır: Olsa olsa iskele babası
Sonuçta gemileri bağlamaya yarayan fonksiyonel bir nesnedir. Fakat ne zaman biri babanın tekine laf sokmak istense, anında ‘iskele babası’ karşılaştırması devreye girer. Gerçek değildir, ama yine de gözümüzde gerçek hale gelmiştir.

6. Orhan Baba’dan ‘Batsın Bu Dünya’
Müzik tarihimizde konumlarından ötürü isminin yanına ‘baba’ eklenen başka isimler olsa da, akla ilk gelenlerden biri Orhan Gencebay’dır. ‘Batsın Bu Dünya’nın disko remiksleri iç acıtsa bile o babamızdır.

7. Örnek baba Al Bundy
Tüm dünya ekranlarında senelerce gösterilen ‘Evli ve Çocuklu’ adlı dizinin babası Al Bundy, babalık kavramına dair bildiğiniz her şeyi değiştiren bir kahramandır. Hiç de sakıncası yoktur.

8. Bir porsiyon şambaba alalım!
Bu irmikli şerbetli tatlıya neden ‘şambaba’ dendiğini bilmiyoruz. şekil itibarıyla iskele babasına bir gönderme olabilir. ‘Vezir parmağı’ gibi erkeksi tatlılardan daha iyidir yine de…

9. Homer Simpson’ın beyin anatomisi
Çizgi aile Simpsonlar’ın babası Homer, anti-ideal baba kategorisinin en meşhurlarından. Beyni sadece yiyecek içecek, uyku ve seks için çalışan kıvrımlardan oluşan Homer Bey gerçekten babanız olsa? Eğlencesi garantili.

10. Devlet baba yapar
Hem koruyan hem kollayan bir figür olarak devletle babalığın özdeşleştirildiği topraklarda yaşıyoruz biz de. Bu anlayış çerçevesinde vatandaş, devletin eşiti değil ‘çocuğudur’. Yani hem sever hem döver.

11. Siyasi tarihin babasıdır kendisi
Türkiye Cumhuriyeti siyasi tarihinin en ‘baba’ ismi galiba Süleyman Demirel. Senelerin siyasi kariyerini unutup şapkasıyla şirin bir baba olarak hatırlamak ne fena… Dün dündür bugün bugün müdür yani?

12. Yeraltının babaları
Gerçek hayatın yeraltı babaları kendi başına 25 madde eder, o yüzden yeni Don Carleone tipi olarak dizi kahramanı Tony Soprano’yu analım, bütün mafya babalarının kulaklarını çınlatalım.

13. Baba Hakkı
Beşiktaş denince, tarih hatırlayanlar, kadir kıymet bilenler hemen Baba Hakkı’nın, Hakkı Yeten’in adını anar. Hem yeşil sahalarda onlarca yıl takımın formasını giymesiyle, hem teknik direktörlüğüyle, futbol dünyasının babasıdır o.

14. Goriot Baba
Klasiklerin talihsizliği isimlerinin bu kadar fazla bilinmesine rağmen, çok az okunmalarıdır denir. Balzac’ın ‘ınsanlık Komedyası’nın ilk adımı olarak tasarladığı ‘Goriot Baba’ da ismi en iyi bilinen edebi babalardandır.

15. Bir baba hindi
Hayvanlar aleminde babalığın en fazla yakıştırıldığı hayvan hindidir. Hindide bir baba ağırlığı vardır, kafası attı mı fena babalanır. ‘Bir baba hindi’ de sokak kültürünün önemli marşlarındandır zaten.

16. Dünyanın ilk babası
ınanç ve fikir dünyasına göre insanlığın oluşumunu anlatışınız değişebilir. ılk insan olarak Adem Baba, babalık kurumunun da en yüce temsilcisidir.

17. ‘Süper Baba’ nostaljisi tutar
1990’lı yılların başında herkesi televizyon ekranı başına çeken ‘Süper Baba’ adlı dizinin, süper oyuncusu şevket Altuğ, bu kategoriden güzel güzel hatırlanacak isimlerdendir.

18. Baba Himmet’in hazır baltası
Karagöz perdesinin şenlikli tipleri arasında ismini bilmeseniz de, yüzünü hemen hatırlarsınız Baba Himmet’in. Her daim baltasıyla gezer, iri yarıdır ama pek kolay kandırılabilecek derecede saftır.

19. Can Baba’nın şeker dili
Sadece Türkiye topraklarından çıkan en nevi şahsına münhasır şiiri yarattığı için değil. Can Yücel, bu topraklarda yaşlandıkça ‘çirkinleşmeyen’ az insandan biridir. Ettiği küfürler, şekerdir.

20. Müslüm Baba ve markası
Eskiden bir sosyolojik vaka olarak ele alınırdı Müslüm Baba ve uğrunda kendini jiletleyen Müslüm Babacılar. Jilet işi bitti, Müslüm Gürses, babalığı bir markaya dönüştürdü. Yine de unutur muyuz? Asla!

21. Mitoloji âleminin babası Zeus
Sonuçta Zeus’un mitoloji tarihinde ismi anılan bir babası da var: Kronos. Fakat tanrıların tanrısı olarak en ‘baba’ isim kesinlikle Zeus. Buradan Homeros Baba’ya de selam göndermiş olalım.

22. Her daim baba
Yeşilçam sineması gözünüzün önünden aksın gitsin. Hulusi Kentmen’in baba rolünü üstlenmediği ne kadar az film vardır. Kentmen’i başka bir rolde düşünmek ne kadar zordur. O doğuştan sert ama sevgi dolu, müşfik bir babadır.

23. Bir 90’lar kabusu
‘Ben sizin babanızım. Ben ne dersem o olur’. 90’lı yıllarda türeyen Barbaros Hayrettin isimli şarkıcının pop kariyeri neyse ki o kadar uzun sürmedi. O kılık kıyafet, o ses,
o bıyıklar… Unutması zor olacak yine de.

24. Don Corleone gırtlağı başka bir şey
Baba deyince kendi babanızdan sonra onun adı akla gelmiyor mu? Daha bu satırları okurken gırtlaktan gelen o şahane sesini kulaklarınızda duymuyor musunuz? ‘Baba’ serisinin kahramanı Don Corleone, hepimizin babasıdır.

25. Telli Baba’dan dileyelim bakalım
Telli Baba en meşhurları. Yeter ki siz bir şey dilemek, bir adak adamak isteyin… Türkiye, herkesin gönlüne göre veren bu tür ‘babalarla’ da doludur. Bir sokak arasında birden türbesiyle karşınıza çıkıverirler./radikal

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=5740

Editör - 19 Haz 2011. Kategori Hoşluklar, Kültür-Sanat. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4