Türkiye 2023’te nerede? – Kamil KASACI

Geçen Cumartesi bir işadamları Derneğinin seminerinde idim. Konu aslında Otomotiv Sektöründeki Gelecek Trendleri idi, ancak konuya başlangıç olarak  “2020 yılındaki Mega Trendler “ de konuşuldu.

 

Semineri izlerken, 2003 yılında  Vizyon 2023 paneli kapsamında  katıldığım 23 panel toplantısında konuştuklarımızı düşündüm.TUBİTAK tarafından 2003  yılında başlatılan Vizyon 2023 toplantıları tam 12 sektörde , sektörün duayen ve ileri gelenleri tarafından yapılmış, burada gelecek trendleri üzerine uzun beyin fırtınaları yapılmış ve gerek sektöre gerek devlete politika önerileri ortaya konulmuştu.Ben de  İTKİB’i temsilen  bu toplantıda yer almıştım. Yaklaşık 1,5 yıl süren ve her ay düzenli toplantılarla süren  paneller, politika önerilerini de içeren kapsamlı  bir rapor ile sonuçlandırılmıştı.

 

Ne yazık ki bu çok güzel ve vizyon açan çalışma,  TUBİTAK’taki  yönetim değişikliği sonrasında  rafa kaldırıldı.

 

O günden bu güne dek,  Türkiye  büyüme oranları olarak dünyada ilk sıralarda yer almasına rağmen  halen bir “gelecek vizyonuna “ sahip olmadı. İstatistikler, eğer mevcut trendi değiştiremez isek  “orta gelir tuzağı”na  düşecek ülkelerden biri olduğumuzu gösteriyor.

Bazı kavramlara daha sık rastlamaya başladık son zamanlarda.  Orta gelir tuzağı da bunlardan biri.

Nedir orta gelir tuzağı? Ülkelerin orta gelir düzeyi diye kabul edilen 10.000-15.000 $’lık bir gelir düzeyine ulaştıktan sonra burada takılıp yüksek gelir düzeyine geçememesi haline deniliyor. Özellikle  Latin Amerika ve Orta Doğu  ülkeleri , (Türkiye de bu kapsamda sayılıyor )  rekabet  güçlerini ucuz işçiliğe dayandırmaktan ileri götüremedikleri,  ekonomilerinde  de basit teknolojileri adapte  etmekten ileri teknoloji ürünlerine geçemedikleri  için orta gelir düzeyini aşamıyorlar.

 

Orta gelir tuzağını aşmak için yine sıkça rastlamaya başladığımız  iki kavram üzerinde durmamız gerekiyor :

Birincisi  25-64 yaş aralığındaki  yetişkinler arasında ortalama eğitim düzeyi.

Türkiye’de bu yaş aralığındaki kişilerin ortalama eğitim düzeyi  7. sınıfı,  yani orta ikiyi bitirmiş olarak  hesaplanmış.

İkincisi ise ihracat içinde yüksek teknolojili ürünlerin payı. Toplam ihraç ürünlerimiz içinde  yüksek teknolojili ürünlerin payı  hala %2’yi aşabilmiş değil.

 

Eğitim düzeyi orta ikiyi ancak bitirmiş, ihraç ürünleri içinde  ileri teknoloji ürünler payı % 2’yi aşamamış  bir ülke olarak 10.000- 15.000 dolar arasında orta gelir düzeyini aşıp ileri ülkeler arasına girmemiz ise bir hayal.

 

Katma değer üretmek , teknoloji ve inovasyondan geçiyor. Bunun sonucu markalaşabiliyor ve ürünlerinizi marka değeri ile satabiliyorsunuz.

O zaman  orta gelir tuzağını aşmak ve  gelişmiş ülkeler arasında yerinizi almak mümkün.

Ne dersiniz ? Vizyon 2023 belgesini tozlu raflardan indirmek zamanı gelmedi mi ?

kamilkasaci@markahane.net

Twitter :  @kamilkasaci

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=29719

Editör - 28 Oca 2013. Kategori Bizim Meydan, Ekonomi, Gelecek Peşimizde, Marka - Tasarım, Yaşam, Yazarlar. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4