Ankara Dayanışması: “Tüm dünya göz yumsa da, katliamlara karşı mücadele edeceğiz!”

Ankara Dayanışması IŞİD’in Irak’ta yaptığı katliamı protesto etmek ve katliamlara karşı yapacakları eylem programlarını duyurmak için bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Irak yaşanan katliamlara karşı tüm dünyanın susup göz yumduğunu belirtilirken, Ankara Dayanışması’nın katliamlara karşı yapacağı eylemlere destek çağrısında bulunuldu.

 

Güvenpark’ta bir araya gelen Ankara Dayanışması üyeleri “Ezidi, Türkmen, Hıristiyan, Arap ve Alevi kardeşlerimiz katlediliyor. Sessiz kalmayacağız” pankartı açarak ve “Katil IŞİD Ortadoğu’dan defol” sloganlarıyla IŞİD’in Kuzey Irak halklarına karşı yürüttüğü insanlık dışı savaşı protesto etti.

ank_day_isid_katliam_protestosu (2)Güvenpark Dayanışması adına söz alan HDK Ankara İl Yöneticisi Harun Çakmak, Ortadoğu’nun son aylarda tam bir kan gölüne döndüğünü, 10 binin üstünde Ezidi’nin Şengal Dağı’nda katledildiğini söyledi. Şengal Dağı’nda ölenlerin birçoğunun susuzluk, açlık, hastalık gibi sebeplerden dolayı öldüğünü söyleyen Çakmak, bu durumun 1915’te Ermenilerin yaşadıklarıyla benzediğini, bunun sebebinin Ortadoğu’nun sürekli olarak emperyalist güçlerin çıkar savaşları olduğunu ifade etti.

Çakmak’ın ardından Haziran İsyanı’nın Ankara’daki simgeleşmiş isimlerinden olan #durankadın Yonca Soral söz aldı. Soral Irak’ta yüzbinlerce insan katliamın eşiğinde iken tüm dünyanın kör, sağır ve dilsiz rolü oynadığını, barış gücü olduğunu iddia eden güçlerin çıkarları uğruna katliamlara tepkisiz kaldığını söyledi.

IŞİD’in, 90’lı yıllarda Kürt gerillaların kesilmiş başlarıyla fotoğraf çektiren, burun ve kulaklarından koleksiyon yapanlarla aynı zihniyet tarafından desteklendiğini söyleyen Soral, insanları katleden insanların asla masum olamayacağını belirtti.

ank_day_isid_katliam_protestosu (1)Soral, Irak’taki katliamın sorumlusunun sadece Ortadoğu’yu kendi çıkarları doğrultusunda şekillendirmek için IŞİD’i kullanan ve halklara karşı her türden suçun işlenmesine göz yuman emperyalist güçlerin olmadığını; aynı zamanda Suudi Arabistan, Katar, Ürdün, İsrail, Türkiye gibi buna göz yuman ülkelerinde sorumlu olduğunu ifade etti.

Soral ayrıca şunları söyledi:

Şöyle olursa müdahale ederiz gibi safsatalarla kimse kuzu postuna bürünmeye çalışmasın. Biz onları da tanıyoruz, direnen Ortadoğu halklarını da. Bizim tarafımız direnen mazlum halkların yanıdır. Biz Kürt halkının, Ezidilerin, Arapların, Türkmenlerin, Alevilerin ve tüm Ortadoğu halklarının yanındayız. Emperyalizme ve onun tetikçi örgütü IŞİD’e karşı savaşanları buradan selamlıyoruz. Onlarla dayanışma duygularımızı paylaşıyoruz.

Herkesi Ortadoğu halklarına destek kampanyamıza destek olmaya, Ankara Dayanışması olarak yapacağımız 1 Eylül Mitingi’ne güçlü bir şekilde katılmaya barışın sesini yükseltmeye çağırıyoruz.

Ankara Dayanışması üyeleri Soral’ın konuşmasının ardından bir süre oturma eylemi yaptı. Oturma eylemi sırasında tekrar söz alan Harun Çakmak bugünden itibaren Ankara Dayanışması olarak katliamlara karşı sürekli olarak eylemliliklerini sürdüreceklerini belirterek herkesi destek vermeye çağırdı. Çakmak’ın konuşmasının ardından eylem sonlandırıldı.

ank_day_isid_katliam_protestosu (4)ank_day_isid_katliam_protestosu (3)

Sendika.org/ Ankara

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=37834

Editör - 18 Ağu 2014. Kategori Forum, Mülkiyeden, Sivil Toplum. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4