Ankara Üniversitesi’den değil Mülkiye’den mezun oldular

Siyasal Bilgiler Fakültesi-Mülkiye’den 2017-2018 eğitim öğretim yılında mezun olan öğrenciler, mezuniyet törenlerini fakültelerinde yaptı. Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş’in bu yıl ilk kez mezuniyet törenini fakültede yapmak yerine Rektörlük binasının da bulunduğu Tandoğan kampüsünde yapılacağını açıklaması üzerine, öğrenciler 5 yıllarını geçirdikleri kendi okullarında ikinci bir mezuniyet töreni düzenledi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan mezuniyet töreninde öğrenciler “Sırma saçlı haşmetli rektörümüz bizi ayağına çağırdı. Biz nabza göre şerbet verenlerden değiliz” diyerek Cebeci Kampüsünde mezuniyet töreni düzenledi. Öğrencilerin ve ailelerin yoğun katılımını olduğu törende, öğrencilere temsili olarak “siyah” diplomaları verildi. Açılış konuşmasında konuşan öğrenci, “Biz Ankara Üniversitesi’nden değil Mektebi Mülkiye’den mezun oluyoruz” dedi.

Bu yıl ilk üç dereceyi yine kadın öğrenciler paylaştı. Birinciliği İşletme Bölümü’nden Seda Bayram okul birincisi oldu. İkinciliği yine İşletme Bölümünden Maide Nur Özdemir alırken İktisat Bölümü’nden Fatma Çalişkan fakülteden üçüncülükle mezun oldu. Fakülteyi dereceyle bitirenlere Mülkiyeliler Birliği tarafından plaket ve armağanlar verildi.

Rektörlüğün kendi düzenlediği mezuniyet törenine, Rektör İbiş tarafından davet edilen Mülkiyeliler Birliği Genel Başkanı Dr. Dinçer Demirkent ve  Dr. Pınar Ecevitoğlu, aynı Rektörün talimatı nedeniyle Cebeci Kampüsündeki törene alınmadı.

Mülkiyeliler Birliği adına kısa bir konuşma yapan Genel Sekreter İlker Akcasoy, Genel Başkan Dinçer Demirkent ve II. Başkan Pınar Ecevitoğlu’nun kampüse giremediğini belirterek öğrencilere selamlarını iletti. Yeni mezunların da eşitlikten, özgürlükten, barıştan ve hukuktan yana olacaklarını söyleyen Akcasoy, “Keplerinizi umuda fırlatın” dedi. Akcasoy’un ardından Mülkiyeliler Birliği İstanbul Şube Başkanı Yunus Isın ve Bursa Şube Başkanı Naci Damar kısa birer konuşma yaptı. Konuşmalarda, Mülkiyeliler Birliği’ne üyelik çağrısı yapıldı.

Öte yandan, öğlenden önce Rektörlük tarafından Tandoğan’da düzenlene mezuniyet töreninde, Rektör İbiş’in konuşması sırasında Mülkiye Marşını söyleyen öğrenciler, alkış ve ıslıklarla Rektörü protesto etti.

(Fotoğraflar: Mehmet Özer)

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=43662

Editör - 7 Tem 2018. Kategori Haberler, Manşet. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4