Ankara Üniversitesi’nden itiraf gibi yönetmelik değişimi: Bizim attığımız okuyamaz

Ankara Üniversitesi (AÜ) yönetimi, KHK ile Hukuk Fakültesi’nden ihraç edilen akademisyen Cenk Yiğiter’in üniversiteye öğrenci olarak dönüşünü kişiye özel yönetmelikle engellediğini itiraf etti. İhraç edildikten sonra üniversite sınavını kazanan Yiğiter’in kaydını yönetmelikle engelleyen AÜ yönetimi, açılan davanın ardından yönetmeliğin kapsamını daraltarak ‘adrese teslim’ hale getirdi.

ÖSYM’nin 2017 üniversite yerleştirme sonuçlarını açıkladığı gün yayımlanan “Ankara Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim-öğretim Yönetmeliği”  yine değiştirildi. Kayıt olma koşullarını belirleyen maddeler arasında “Üniversiteye kayıt hakkı kazanan adayların yükseköğretim kurumundan çıkarma cezası almamış veya herhangi bir nedenle kamu görevinden çıkarılmamış olması gerekir” ifadesini ekleyerek Yiğiter’in öğrenciliğini engelleyen rektörlük, yeni bir  değişiklik yaparak  AÜ’de öğrenci olamama koşulunu kamudan ihraç yerine üniversiten ihraç edilme düzeyine indirdi. Yeni yönetmelikte kayıt olma şartı “Üniversite personeli iken kamu görevinden çıkarılmamış olması gerekir” ifadeleri ile daraltıldı.

‘Adrese teslim oldu’

Cumhuriyet’e konuşan Yiğiter, “Haksızlık bu şekilde daha da adrese teslim oldu. Niyetleri daha çok ortaya çıktı. Açtığımız davada yürütmeyi durdurma istemi çok komik gerekçelerle reddedildi. Değişikliğin açtığımız davadan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Süreç önceki dava üzerinden devam edecek. Yönetmeliğin değiştiğini mahkemeye bildirecekler biz de aykırılığın devam ettiğini savunacağız” dedi.

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=43261

Editör - 10 Nis 2018. Kategori Duyurular, Mülkiyeden. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4