Annelerin en iyi yaptığı 25 şey

Acaba annelik hormonlarıyla mı ilgili, öğrenilen bir rol mü, gizli bir yerden eğitim mi alıyorlar? Bazı şeyler var ki, gerçekten onları annelerden daha iyi yapanı çıkmıyor.

1. Arkadaş dedektörü
Burunları başka türlü koku alır, antenleri bir acayip çalışır. Kimle görüşülmemesi gerektiği, kimden zarar geleceği konularında annelerin bir içgüdüsü vardır. Bazen çocuğa fazla da gelebilir tabii.

2. Anne köftesi gibisi yok
Hangi aşçı, hangi ‘masterchef’ onun elinden çıkan köfteye yaklaşabilir? Her yerde o sihirli baharat karışımını, o lezzetin tarifini ararsınız. Ama bir türlü bulamazsınız.

3. Anne tipi tertip
Gerçekten 10 saat uğraşsanız, bunu çok isteseniz bile bir çekmeceyi, bir dolabı anne gibi düzeltemezsiniz. Tişörtleri öyle milimetrik katlayamaz, kitapları öyle sıralı dizemezsiniz. Ellerinde başka bir şey vardır, dokununca değişir.

4. Sabah tam saatinde kalkmak
Eğer sizin kalkmaya niyetiniz yoksa, saat kurmak ne işe yarar? Düğmeye basıp sesini kestikten sonra devam edersiniz. Ama gece yatmadan önce “Anne, beni 7 buçukta uyandırır mısın?” diyen bir çocuğun geç kalma ihtimali yoktur. Onlar uyanır.

5. Her şeyin en ucuzunu bulmak
Yuvayı gerçekten dişi kuş yapar. Aile bütçesi ne olursa olsun tutumlu, pazarlıkçı rolü hep annededir. Mandalinanın da, pantolonun da, koltuğun da en ucuzunu anne bulur. Pazarlık özürlü yeni jenerasyonun anne desteği alması şarttır.

6. ‘Anne o lazımdı’
İşte acayip tertipin zararları da var. Derleme toplama çalışmaları sırasında, kendilerine göre gereksiz gördüğü şeyleri bir güzel çöpe fırlatabilirler. Onlar için atılan kağıt parçasıdır, zaten o tişört çok eskidir. Anlatamazsınız.

7. Akraba sarmalı
Sadece annelerin yaptığı bir şey de çok uzak akrabaları, eski komşuları çocuğunun hâlâ hatırladığını sanmaktır. “Nusret dayının yeğeni var ya”, “Gülşen teyzenin torunu hani” diye başlayan cümleleri ardı ardına kurarlar. Size düşen tatlı tatlı kafa sallamaktır.

8. Anne haber ajansı
Zamanını televizyon karşısında geçiren annelerin kutsal görevlerinden biri de yavrusunu, ilgisini çekeceğini sandığı programlardan haberdar etmektir. “Bak sevdiğin şair şu kanalda”, “Bak depresyona iyi gelen meyveleri sayıyorlar”, “Pascal Nihat Doğan’ı dövüyor çabuk aç” gibi uyarılarla bir tuhaf haber ajansıdırlar anneler.

9. Gelsin meyve tabağı
Sonuçta bildiğiniz meyve… Ama anneler mandalinayı o kadar temiz, elmayı o kadar düzgün soyar, sonra dilimler ki şaşakalırsınız. Karpuzun bile çekirdeklerini ayıklarlar. Anne elinden meyvenin tadı bir başkadır.

10. Nesiller boyu güven
Annelikten anneanneliğe veya babaanneliğe terfi etmiş anne her daim çocuğunuzu güvenerek bırakabileceğiniz bir kişidir. Anneden başka kimse de bunu yapmayabilir. Öyle ki buna hazır bir annenin varlığı memleketimizde çocuk doğurmak için en birinci şarttır.

11. Dinle derdimi dinle
Arkadaşlar da dert dinler ama anneler dert dinlemekten sıkılmaz. Gece gündüz demeden her saatte hazırdırlar. Tavsiyelerini sevin sevmeyin. Zaten çocuk da deva bulmaya değil, kendisini dünyaya getiren kişiye intikamla karışık dert yanmaya anlatır.

12. Hijyende bir numara
Temizlik belki de annelik hormonlarından biridir. Anne ziyarete gelmeden girişilen evi temizleme operasyonu, hep hüsranla sonuçlanır. Onların gözünde hep ‘pislik içinde’ yaşarız: Nasıl hasta olmadığımızı hiç anlamazlar.

13. Anne, bitti!
Şimdi numara yapmayın. Hepimizin böyle de bir olayı vardı küçükken. Zamanında herkes tuvaletten herkes böyle seslendi. Söyleyin, anneden başka kim yapar ki bunu?

14. Çocuğun hafızası
Her şeyi hatırlamak gibi bir kabiliyetleri vardır. ‘Kızamık aşısı olmuş muydum?’, ‘O yaz gittiğimiz yerin adı neydi?’, ‘Benim alerjim var mıydı?’ gibi bilumum sorunun cevabı onlarda gizlidir. Anneler unutmaz.

15. Doğum günü alarmı
Annelerin dünyadaki herkesin doğum gününü kaydettikleri gizli bir defterleri vardır. “Teyzeni ara, bugün doğum günü” demeseler hayatta akla gelmez, sonra teyze küser, onunla uğraşılır. Akraba ilişkilerini de anne kurtarır.

16. Borç verilir
Ayın sonu gelmiştir, maaş suyunu çekmiştir, giyecek kıyafetiniz kalmamıştır, eve beyaz eşya lazımdır. Böyle durumlarda yine ilk anne aranır. Onların kimsenin bilmediği bir kasası vardır.

17. Ye bebeğim, ye ye!
Anneler nerede olursanız olun sizi bulur ve yemek getirirler. Kendileri getiremezlerse yolunu bulurlar. Avrupalara Amerikalara kadar simit gönderebilirler örneğin. Zeytinyağlı dolmaları o çok sevdikleri saklama kaplarına sarıp sarmalayıp uzak mesafelere ulaştırabilirler. Bunlar ‘Sınır Tanımaz Anneler’dir.

18. Sevgili filtresi
Mutlaka bir söyleyeceği vardır. Takmıyor gibi gözüksek de en derinlerde bir yerlere sinsice, ağır ağır siner o laflar. Sonra evlenseniz, dünür aileyle birlikte etki alanı genişler.

19. Sırta bez sokmak
Terleyince sırta konan bez mekanizması hayatta sadece anneler tarafından, o da belli bir yaşlara kadar işletilir. Çok basit görünmekle birlikte işe yaradığını ve aslında ne kadar pratik olduğunu büyüyünce anlarsınız.

20. Pazar alışverişi
Sonuçta onlar da bir zaman çocuktular, anne olmanın hangi aşamasında karpuzun tatlı, balığın taze, fasulyenin körpe olanını seçmeyi öğrendiler? Bu bilgi nereden ediniliyor ve mesela yeni anne olanlarda neden olmuyor? Kuşak meselesi mi?

21. Babadan sır saklamak
Çekirdek aile modelinin sakıncalarından biri annenin omuzlarına çok fazla yük yüklemesidir. Daha doğrusu anne kendisine böyle bir misyon biçer, çocuklarla ilgili bazı durumlar babadan gizlenir. Herkese yazıktır.

22. Ütü meselesi
Hayatta kimse ütü yapmasın, yapılacaksa bu iş annnelere kalmasın, bu elde var bir. Fakat anneler kadar iyi ütüleyebilmek nasıl bir şeydir? Bu ev işlerinde obsesyonun bir aşaması mıdır, yoksa bu bir kabiliyet mi?

23. Ayar vermede ustalık
O en yüzleşemediğimiz gerçekleri yüzümüze dobra dobra vuran yine biricik annemizdir. Bazı şeyleri zaten biliyorsunuzdur, duymak da istemiyorsunuzdur. Mesela kilo aldığnızı dan diye pek güzel söyler. Genelde de haklıdır.

24. Hayvanların da dostu
Yalvar yakar alınan o balıklar, kaplumbağalar, muhabbet kuşları ne olur, sonra hep onların başına kalır. Artık evlerin ayrıldığı durumlarda bile, Papi’ye kuru mama, Coco’ya yem verme işi hep onlara havale edilir.

25. Olimpiyatlık hareketler
Bu da annelerin en yetenekli olduğu alanlardan. O terlik nasıl bir açıyla atılır ki, mutlaka sizin güzel bir yerinize patlar. Hiçbir anne attığı terliği ıskalamamıştır bugüne kadar. Eğer bu konuda bir yarışma yapılsa kesinlikle şampiyon buralardan çıkar./ Radikal

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=3013

Editör - 9 May 2011. Kategori Hoşluklar, Kadın, Kültür-Sanat. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4