AYDIN BEYİN YÜZ’ÜNÜ O DA BİZ DE GÖRÜRÜZ İNŞALLAH – Emin ERDEM

17.06.2011 Sayın Aydın Boysan’ın 90. doğum günüdür.

Moralimizin bozuk olduğu bu günlerde, okuduğunuza pişman olmayacağınız bir yazı vaadediyorum:

*

26 Ocak 2009′da Aydın beyin yakın arkadaşları Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi’nde bir Aydın Boysan akşamı düzenlediler.  Her zaman olduğu gibi, Faruk Şüyun’un moderatörlüğündeki (!)  etkinliğe, çeşitli üniversitelerden çok sayıda Prof. Mimar, bu arada Metin Sözen, Mete Tapan, Bener Dortunç, Alişan Çapan, Naci Güçhan hocalar, Ali Sirmen, Hüseyin Baş, Nazım Alpman, Refik Durbaş, Atilla Dorsay,Turgay Fişekçi ve Turhan Günay gibi gazeteciler; Aydın beyin eşi, mimar oğlu ve aktör Mustafa Alabora katılmıştı. Rahatsızlığından dolayı ne yazık ki Mücap Ofluoğlu ve yakınlarda kaybettiğimiz Tarık Minkari katılamamıştı.

Bütün erkekler için teselli niteliğindeki bir tesbitle başlayayım. Aydın beyin eşi, onun çok iyi bir mimar, çok iyi bir baba, çok candan bir dost, alicenap bir yol arkadaşı, babacan bir hoca, kıvrak zekalı bir yazar, ağzından bal damlayan bir meclis adamı olduğunu; ama öldürseler bile onun iyi bir koca olduğunu söyleyemeyeceğini belirtti.

.
Aydın Boysan’ın konuşmasından notlar aldım, paylaşmak isterim:
”Ömrümün ilk 15 yılında oturduğumuz ahşap evlerde elektrik ve akarsuyumuz yoktu. Petrol lambasıyla aydınlanır, eşekli sakaların mahalle çeşmesinden getirdiği dört teneke suyu küplere doldurur kullanırdık. Kışın evin bir odasındaki mangalla, ya da sac odun sobasıyla ısınırdık. Tüm pratik yaşama şartlarımız, buna göreydi. Tavuklar-horozlar, kediler-köpekler ve fareler de yaşamımızın ortaklarıydı”
…………………………
”Ama, biz Samatya’da tiyatro yaşatan bir kenar mahalle idik. Bizim Narlıkapı Tiyatromuzda,  İstanbul
Şehir Tiyatrosu tarafından Shakespeare ve Moliere oyunları sahnelenirdi.
Pertevniyal Lisesinde hocalarım (dikkat buyurun) İhsan Kongar, Nurullah Ataç, Reşat Ekrem Koçu vb idi”

.

Geceyi düzenleyen dostlarına teşekkür eden Aydın Bey şunları söyledi:
”Ummak istiyorum: Öyle bir zaman gelecektir ki insan topluluklarında, insanlığın kaderi ile ilgili kararları, yalnız en gelişmiş beyinlerin verebileceği bir ‘ileri demokrasi’, bir ‘gelişmiş demokrasi’ dönemi yaşanacaktır.
Önemli sorunları içerecek ana kararları, sadece o kararları verebilecek akıl ve bilgi sahibi olan müstesna kişiler organizasyonu verecektir.
Yalnız gelişmiş beyinlerin ana kararları belirleyeceği bir dönem, tüm insan toplumlarının yaşayacağı bir gelecek zaman, mutlaka yaşanacaktır.
Einstein, üçüncü dünya savaşının nasıl olacağı sorulduğunda ‘Üçüncüyü geçelim ama , dördüncü dünya savaşı mutlaka kazma-kürekle yapılacaktır’ demişti.
Ben Aydın Boysan olarak bütün doğru ve yanlışlarımla 88 yılı dolu dolu yaşadım, size daha uzun ve iyi değerlendirilmiş bir ömür diliyorum.”.

.

Yukarda ismen tanıdığım ve ancak bir kısmının adını yazdığım kişilerin herbiri, Aydın Beyin üstün niteliklerini dost sıcaklığı ve hayranlığı ile anlattılar. İşte benim için özel dakikalar ondan sonra başladı. Takdimci Faruk Şüyun gecenin bittiğini açıklayıp, katılanlara teşekkür etti. Ben el kaldırarak söz istedim.  Faruk bey o kadar meşhurdan sonra, (yaşadığı sitedekilerin bile tanımadığı bana) son solist olarak söz vermek istemedi. Ben ısrar ettim. Faruk bey sinirlendi. Mutlaka konuşmak istediğimi söyleyince bu defa Aydın beyin kendisi de sinirlendi.

-Bırak Faruk, bırak konuşsun. Bakalım ne diyecekmiş.

Uzatılan mikrofundan şunları söyledim.

- Sayın konuklar, bu kadar seçkin konuşmacıdan sonra söz almaya cesaret ettiğim için beni hoşgörün. Ama bu akşam çok önemli bir husus açıklığa kavuşmadı. Konuşan çok seçkin bilim, sanat ve iş adamları ve hanımlar Aydın beyin ne kadar üstün nitelikli bir insan olduğunu anlattı. Bir insan Aydın Boysan da olsa, siz seçkin insanlara zaten başka türlü davranamazdı. Ama acaba Aydın Bey seçkin olmayan, mesela benim gibi sıradan insanlara nasıl davranırdı? Bu hiç kunuşulmadı, anlatılmadı. (Salonda, gecenin mahvedildiği düşüncesiyle buz gibi bir hava esti, artık bütün gözler -biraz sonra azarlamaya da hazır-, benim üzerimdeydi.)

- Yirmialtı yıl önceydi, diye devam ettim, kızımın doğumu nedeniyle birçok sanatçıya, o günün bir gazetesini imzalayıp göndermesini rica ettiğim mektuplar yazdım. Herkes ricamı yerine getirdi. Bir Aydın Boysan kayıtsız kaldı.

(Aydın beyin dostlarının bana nasıl kızgınlıkla baktığını söylemesem bile siz tahmin etmişsinizdir.)

-Derken, diye devam ettim, tam onbir ay sonra, kızımın birinci yaş gününden bir hafta önce, postacı bana bir zarf getirdi. İçinde Aydın beyin kızıma, ”18 yaşına geldiğinde ilk dansı benimle yapacaksın” diye yazarak imzaladığı YANGIN VAR kitabı çıktı. Bilinsin istedim,  Aydın bey sıradan insanlara da işte böyle davranır.

(Yahu arkadaşlar o akşam en çok alkışı benim aldığımı yazdığım için beni ayıplamayın ve sakın inanmamazlık etmeyin. O kadar ki ünlü aktör Mustafa Alabora beni bizzat tebrike geldi. İlginç tesadüf, sohbette ikimizin de 16 mart doğumlu olduğumuzu öğrendik. Birini beraber kutlayalım dedi, ama henüz olmadı… Doğum yılımı yazmadım. Olur da beni okursanız, ünlü olursam onu da bir zahmet ansiklopedilerden öğrenirsiniz.)

Sonra mı?

Yanına gittiğim Aydın Bey yanağımı okşadı. (İnanmayanlara  YÜZ  lira mukabili resmini gösteririm.)

AYDIN ABİNİN YÜZÜNÜ O DA, BİZLER DE GÖRÜRÜZ İNŞALLAH…

Baki selamlar.

Emin ERDEM

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=5657

Editör - 17 Haz 2011. Kategori Bizim Meydan, Hoşluklar, Kültür-Sanat, Yazarlar. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

2 yorum - “AYDIN BEYİN YÜZ’ÜNÜ O DA BİZ DE GÖRÜRÜZ İNŞALLAH – Emin ERDEM”

  1. F.Mefküre Ekici

    Kıssadan hisse, hanımlara bir teselli;
    Bayan Boysan’ın saydığı iyi özellikleri taşıyan bir bey’in yirmi dört saati sözü edilen yasam tarzina yirmi dört saay az geleceğinden
    boyle bir eşin iyi bir koca olması mümkün olamaz ki. Buna ne eşyanın tabiatı izin verir ne de zaman yeter.
    Boyle bir kişi eş, çocuklar, ev sorunlarına nasıl zaman ayırabilsin?

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4