Ayrılan eşlerin çocuklarına dair-

Ana- baba ayrılıklarından çocukların mümkün olduğunca az tahribatla çıkması çok önemlidir. Bu nedenle ayrılan eşlerin evleri mümkün olduğunca yakın olmalı ve çocuklar istedikleri zaman diğer evde kalma hakkını kullanmalıdır. Uzak bir yerde ev tutmanız söz konusu ise çocuklarınızı anlaştığınız ya da mahkemenin karar verdiği saatlerde mutlaka alın. Ayda bir ya da üç ayda bir çocuğunuzu almanız, bu konuda bahaneler üretmeniz onun size karşı güven duygusunu yitirmesine neden olacak, hayal kırıklıkları yaşadıkça sizden uzaklaşacak, size karşı tutum geliştirecek, hayat ve insanlar karşısında kendisini hep güçsüz hissedecektir. Onlar sizin desteğinizle büyüyecektir. Onlarla hayatınızı anlamlı kılın.

Onlardan ayrı kaldığınız tüm zamanlarda yanlarında olmasanız bile telefonlarını çaldırın. Kendinizi hatırlatın. Hatırlatın ki güven duyguları eksilmesin. Babam-annem bana, ben onlara her durumda yakınız duygusu versin. Okulunda aranmayan, hastanede ziyaret edilmeyen, bayramlarda alınmayan bir çocuk kendisini “değersiz” hisseder, diğer çocukların ya da insanların yanında mahçup ve çekingen kalır, başarısı ve güven duygusu azalır, hayata küser. Ruh sağlığı derinden sarsılır. Özellikle küçük-ergen yaşlarda terk edilen çocuklar bunun sıkıntısını ömür boyu duyarlar.  Bir çocuğun babaya ya da anneye duyduğu ihtiyacı hiçbir duygu kapatamaz. Bu nedenle çocuklarınıza, ayrılsanız da kol kanat gerin.

Sadece belirlenen günlerde değil, ihtiyacı olduğu her zaman yanlarında olun. Çocuklarınızın büyüdüğüne tanıklık edin. Mutlu günlerinde kulağına sevgi sözcükleri fısıldayın, saçlarını okşayın. Onlara  kıymetli ve vazgeçilmez olduklarını hissettirin. Hissettirin ki kalplerinizin atışı ortak olsun, hissettirin ki onların gülüşü neşeniz olsun. 

Unutmayın! Onlar siz istediğiniz için dünyaya geldiler. Onlardan ayrı kaldığınız her saniye sizin aleyhinize işlemektedir. 
Unutmayın! Anne ve babalar çocuklarının rol modelleridir. Onları büyütürken attığınız her adım, onların gelecekteki yaşamına olumlu ya da olumsuz, doğrudan ya da dolaylı katkılar sunacaktır. 

Aynur Hastürk

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=38203

Editör - 2 Kas 2014. Kategori Kişisel Gelişim. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4