Başbakan “alemi kör herkesi sersem”sanıyor.

SODEP Genel Başkanı Hüseyin Ergün:

 “Başbakan’ın 30 Eylül 2013 günü açıkladığı Demokratikleşme Paketi’nin içi zayıf çıktı.Başbakan bazı çerezleri masaya koydu, ama  ana yemek  ortada yok”.

Sayın Başbakan  bir saat konuştu. Bunun 45 dakikası AK Parti iktidarına övgü, muhalefete yergi idi.

Konuşmasının son 15 dakikasında ise sayın başbakan çerezleri masaya koydu; ama ana yemek ortada yok.

Bu paketten beklenen asıl konular, Kürt Sorununun çözümü ve Alevilerin demokratik haklarının tanınması idi.

Kürt sorununun çözümünde üç önemli konu anadilde eğitim, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi ve hapishanelerdeki Kürt siyasetçilerin özgürlüklerine kavuşması idi. Konuşmada bunlardan eser yok.

Cemevlerinin  ibadethane olarak tanınması ve Üçüncü Köprünün adının değiştirilmesi  Alevilerin gündemdeki  beklentileri idi. Başbakanın konuşmasında bu  ikisi  de  yok.

Sayın Başbakan, siyasi partiler ve seçim kanunlarında yapılmasını önerdiği değişiklikler,  “alemi kör herkesi sersem” sandığını gösteriyor. Oy değerlendirme sistemi ile ilgili önerileri, Ak Parti’ye daha fazla yarayacak seçenekler.   Siyasi Partilere hazine yardımı barajının %3’e indirilmesi ise yetersizdir. Doğrusu, seçime katılan partilere aldıkları oy oranında hazine yardımı yapılmasıdır.

Başbakanın konuşmasında saydığı bazı konular, yasa ve hatta yönetmelik meseleleridir.  Bunu konuşmasında kendisi de söyledi.  Başbakana  bu konular için, “11 yıldır iktidarda olan siz değil miydiniz” diyoruz.

Başbakan’ın  konuşması hakikaten “Dağ fare doğurdu” sözünü hak etmektedir. Görünen, iktidarın demokrasi ve demokratik olma konusunda  vizyonu, cesareti  ve hatta yeterli samimiyeti olmadığıdır!

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=34507

Editör - 30 Eyl 2013. Kategori Haberler, Manşet, Medya, Siyaset. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4