Bilinmeyen Fotoğrafçılar… Bilinmeyen Fotoğraflar…

 

Prof. Dr. Selçuk Erez sahaflardan bulduğu, çekeni ve çekileni belli olmayan fotoğraf koleksiyonunu sergiliyor. Selçuk Erez fotoğrafların öyküsü şöyle anlatıyor:
“Çeşitli yollardan sahaflara ulaşmış fotoğraflar arasında en usta fotoğrafçılara taş çıkartacakların bulunduğunu anladığım günden beri bunları toplamaya başladım. Bugün düğün törenlerinden pikniklere, askerlik hatırlarından Beyoğlu turlarına, doğum günü kutlamalarına kadar –estetiğine önem vererek—biriktirdiğim çok sayıda fotoğrafa baktığımda, psikologların haklı olduğunu, fotoğrafların sadece resmi çekilenleri değil, resmi çekenle çekilen arasındaki ilişkiyi, iletişimi ve bu insanların birbirleri hakkındaki yorumlarını da yansıttıklarını anladım.

Annemle babamın 1934 tarihli nüfus cüzdanlarında “akdin icra edildiği yerde fotoğrafçı yoksa cüzdana fotoğraf konmayabileceği” de yazılı. O günden bugüne geldiğimizde fotoğraf dijital kamerayla, hiç olmazsa fotoğraf çeken cep telefonuyla hayatımızın bir parçası… Facebook ise global aile albümümüz…

Fotoğrafın gösterdiğinden fazlasını yansıttığı gerçeği bugün de geçerli.

Bir halk sanatı olarak düşündüğüm bu sergideki fotoğraflar, bu nedenle hem estetik açıdan hoşuma giden hem de fotoğrafı çekilenle çeken arasındaki psikolojik alışverişin değişik düzeylerini yansıtan gizli imzalı fotoğraflardır.”

Küratörlüğünü Lora Sarıaslan’ın yaptığı sergi 19 Ocak-26 Şubat tarihleri arasında İstanbul’daki Galeri G-art’da izlenebilir.

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=17437

Editör - 13 Oca 2012. Kategori Fotoğraf, Kültür-Sanat. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4