Bölünecek üniversitelerin sayısı 13’e çıkarıldı

İlk olarak 10 üniversitenin ‘bölünerek çoğalmasını’, 2’si vakıf olmak üzere 5 de yeni üniversite kurulmasını öngören yasa tasarısındaki listeye  Anadolu Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi ile Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin de eklenmesinin ardından önerge, TBMM Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’ndan geçti.

AKP’li milletvekillerinin hazırladığı önergelerde bölünecek üniversitelerin sayısı 13’e çıkarken; toplanda kurulacak yeni üniversite sayısı da 20 oldu. İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nin bağlanması planlanan İbn-i Sina Üniversitesi’nin kurulmasından vazgeçilirken; Çapa’nın İstanbul Üniversitesi’nde kalacağı, aynı üniversiteye bağlı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin ise İstanbul Üniversitesi (Cerrahpaşa) adıyla yeni kurulacak üniversite bünyesinde eğitim öğretime devam edeceği kaydedildi. Gazi Üniversitesi’nin tıp, eczacılık, diş hekimliği gibi “sağlık fakülteleri” de Gazi Üniversitesi’nde kalacak.

Kabul edilen bir önergeye göre de 2 yıllık ilahiyat önlisans programından mezun olanlara 4 yıllık ilahiyat veya eşdeğer alanlarda lisans tamamlama eğitimi verilecek. Böylelikle 2 yıllık mezunlar herhangi bir sınava girmeden 4 yıllık fakülteye geçip, oradan mezun olabilecekler.

Bölünmelere karşı İstanbul ve Gazi Üniversiteleri’nde protestolar sürerken İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mert Savrun’un istifa ettiği bildirildi.

Savrun’un üniversitelerin bölünmesine yönelik kanun süreci nedeniyle görevinden istifa ettiği duyuruldu. Savrun, bölünmeye tepkinin en güçlü olduğu Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde öğretim görevlisiydi.

 

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=43373

Editör - 26 Nis 2018. Kategori Eğitim. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4