Bu bir devrim ! Daha iyisini yapabiliriz ! – Kamil KASACI

Açıkçası ben atletizm müsabakalarını bekliyordum.

Herkes, olimpiyatlardaki “başarısızlığımız” üzerine dem vururken ve bir çok yazar sporcularımıza ateş püskürürken atletizmde ne yapacağımıza kilitlenmiştim. Mehmet Terzi federasyonunun son Avrupa Şampiyonası’ndaki başarısını burada da tekrarlayıp tekrarlayamayacağını merak ediyordum.

Nevin Yanıt’ın 100 engellideki başarısı ve finalde çok güçlü rakipleri yanında 12.58 gibi bir dereceyle beşinci olması, olağanüstü bir şeyler olacağının ilk  işareti olmuştu.

Aslı Çakır Alptekin ve Gamze Bulut’un 1.500 metre yarışında serilerde hiç zorlanmadan yarı finale çıkmaları, yarı finalde ise Aslı’nın birinci, Gamze’nin ise Etiyopyalı Aragawi’nin ardından hemen ikinci olması içimde bir umut  yeşertmişti.

Finalde iki sporcumuzun yarışacak olması bile insanı heyecanlandırmaya yetiyordu.

Hatta insanoğlu hayalcidir, hani olmaz  ya,  “var mısın biri birinci, biri de ikinci olsun” diye geçirmiştim içimden.

Ve hayalim gerçek oldu. Aslı ve Gamze hayallerimizi gerçekleştirdiler. Türkiye’nin sporların anası sayılan atletizmde ilk kez olimpiyatlarda birincilik kürsüsüne çıkardılar. Hem de nasıl ! Hem birincilik , hem de ikincilik kürsüsünde bizim sporcularımız olacak, hem de öyle “devşirme falan değil” içimizden, bizden..

Biri Üsküdar Belediyesinin diğeri Fenerbahçe’nin sporcusu.

Dün akşam defalarca seyrettim o yarışı. Spikerin heyecanına karıştı, heyecanım. Aslı’nın son 400 metredeki o müthiş deparı, Gamze’nin tüm yarışı ön sırada götürdükten sonra, Aslı’nın atağından sonra ön sırayı ona bırakması ve dördüncü sıraya düşmesi, Aslı’nın hemen ardındaki Etyopyalı Aragawi’nin atağına atakla karşılık verip yarışı bırakmaması, son 50 metrede Gamze’nin müthiş atağı ile  ikinci sırada yarışı bitirmesi, hala gözümün önünden gitmiyor. Defalarca seyretsem bıkmayacağım sanki.

Atletizmi hep sevmişimdir, ilk kez  bizim atletlerimizle bu heyecanı yaşamak başka bir duygu…

Bu sporumuzda bir devrim.

Aslında burada Süreyya Ayhan’ı anmadan gemeyelim. Süreyya’nın alanı idi 1.500 metre. 1.500 metreye kadınlarda üç sporcu ile geldik, ikisi finalde yarıştı, altın ve gümüşü aldılar.

Artık 1.500 metrede bir Türkiye ekolünden söz edebilir miyiz? Bakacağız.

Ama sadece onlar mı? Bu akşam 1.93’le finale kalıp finalde yarışacak olan Burcu Ayhan, uzun atlamada 6.80’le finale kalmasına rağmen, sakatlığı sonucu finalde yarışamayan Karin Melis Mey, kendi derecelerine ulaşsalar finale kalıp madalya alabilecek olan cirtte Fatih Avan ve çekiç atmada Eşref Apak, 800 metrede sakatlanmasına rağmen acı içinde yarışı tamamlayıp stadyumun alkışını alan Merve Aydın  atletizmde bu olimpiyatın isimleri arasındaydı.Daha da ötesi var, 2012 Olimpiyat oyunlarında baraj derecelerini geçen sporcuların isimlerini  Atletizm Federasyonunun sitesinde  bulabiliyorsunuz:

http://www.taf.org.tr/?p=6406

Ve taekwondo… 3 yarışmacı ile olimpiyatlara katılan takımımız Servet Tazegül ile altına, 19 yaşındaki  Nur Tatar ile gümüşe uzandı. Ve daha sırada  Bahri Tanrıkulu var.

Kadın basket takımımızın beşinciliği, kadın voleybol takımımızın çeyrek finale kalamamasına rağmen rakipleri ile başabaş mücadelesi…Kadın sporcular bu olimpiyatlarda ilk kez erkekleri geride bırakarak yüzümüzü ağarttılar. Ne mutlu onlara!

66’sı kadın 114  sporcu ile yarışmaya katılmış olmak başlıbaşına önem taşıyordu zaten. Bunlardan önemli sayıda yarı final ve final çıkartmış olmak, ilk üçe, ilk beşe, ilk ona girmek de çok önemli.

Halterdeki başarısızlığın nedenlerine inmek ve 2004’te göreve gelmesinden bu yana düşüşümüzü sorgulamak şart. Güreşte uzun yıllardır neden eski günlerimize dönemediğimize bakmak gerek.

Ama varsa yoksa atletizm..

Aslı ve Gamze daha nice gence yol gösterdiler. Yeter ki, belediyeler, spor kulüplerimiz, şirketlerimiz, ve Gençlik Spor Müdürlüklerimiz yeni yola çıkan yıldızlarımıza sahip çıksınlar. Yeter ki spor basınımız, biraz futboldan başını kaldırıp futbol dışındaki sporlara, basketboldan sonra voleybola, hentbola, taekwondo ve özellikle atletizme hak ettiği değeri versin.

Biz daha ilerilere gidebiliriz. Yeter ki toplumca  olimpiyat ruhunu içimizde hissedelim.

Bir kez daha Beatles’ın o müthiş şarkısı ile seslenelim..

“Ümitsizliğe kapılma..Daha iyisini yapabilirsin ! “

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=26211

Editör - 11 Ağu 2012. Kategori Bizim Meydan, Haberler, Manşet, Spor, Yazarlar. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

1 Yorum - “Bu bir devrim ! Daha iyisini yapabiliriz ! – Kamil KASACI”

  1. Selim Soydemir

    Sevgili Kamil Haklısın fakat bir de kadınların başarısı daha da takdir edilmeli.
    Sevgiler
    Selim

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4