Cahit Talas polisten dayak yiyen ilk ve tek dekandı – Güngör URAS

Sevgili Hocamızı anarken–

Cahit Talas öldü. Prof. Dr. Cahit Talas, sosyalizmden, komünizmden, işçi hareketlerinden, sendikalaşmadan insanların ödünün koptuğu (CHP’nin bile bu konulara ilgi göstermekten kaçındığı) dönemde, işçi hareketlerini ve sendika hareketlerini gündeme getiren, Mülkiye’de (SBF’de) “Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri” kürsüsünü kuran bilim adamıdır.
Cahit Talas 1938 yılında Mülkiye’den (SBF) mezun oldu. O yıl Milli Eğitim Bakanlığı bir grup Mülkiye mezununu yurtdışında eğitime gönderdi. Bu grupta Cahit Talas’tan başka, Hayrettin Erkmen, Süleyman Barda, Cihat İrem, Zeyyat Baykara da vardı.
Fransa’ya gittiler. Harp başlayınca İsviçre’ye geçtiler. Doktoralarını İsviçre’de tamamladılar. Cahit Talas, Süleyman Barda ve Hayrettin Erkmen sosyal siyaset konusunda uzmanlaştılar. Yurda döndükten sonra Hayrettin Erkmen ve Süleyman Barda İÜ İktisat Fakültesi’nde, Cahit Talas Mülkiye’de ders vermeye başladı.

Sendikalar yasası onun eseri
Cahit Talas 27 Mayıs 1960 devriminden sonra Çalışma Bakanlığı’na getirildi. 1960-1961 yıllarında, bakanlık döneminde, “sendikalar” yasa tasarısı ile “toplu sözleşme, grev ve lokavt” yasa tasarısını hazırladı.
Cahit Talas’ın ilmi katkıları, Türkiye Cumhuriyeti’nin devlet yapısının “sosyal devlet” olmasını sağlayacak değişimlerin önünü açtı. Bu yoldaki gelişmeler ne yazık ki 12 Eylül’de kesintiye uğradı.
Sayın okuyucularım, şimdi elinizi vicdanınıza koyarak söyleyiniz. “Bugün Türkiye’de sosyal siyasetten, devletin “sosyal devlet” olarak sorumluluklarından, işçi haklarından, sendikalaşmaktan, toplu sözleşme, grev ve lokavt haklarından söz eden var mı? Bu konuları savunan bilim adamı kaldı mı? Sendikalar aidat toplayarak bina inşa etmekten başka ne iş yapıyor?
Ama unutmayınız. Türkiye’de sosyal siyaseti savunmanın, işçi hareketini, toplu sözleşme, grev ve lokavtı desteklemenin bir bedeli vardır.

Bilim adamı olmanın faturası ağır
Cahit Talas bu bedeli ödemeyi göze alan bir bilim adamıdır.
1971 yılında Mülkiye (SBF) öğrenci yurtlarına düzenlenen baskında öğrencilerini savunurken “polis tarafından dövülen” ilk ve tek dekan oldu.
12 Mart döneminde bazı akademisyen arkadaşlarıyla 18 gün gözaltına alındı. İşkence gördü.
12 Mart yönetiminde üniversiteden uzaklaştırıldı.
Cahit Talas’ın 1948-1997 yılları arasında 20 kitabı yayımlandı. Kitaplarında, sosyal politika, sendika hareketi, toplu sözleşme, ekonomi sistemleri ve sosyal ekonomi konularını işledi.
Prof. Dr. Cahit Talas Mülkiye’de hocamdı. “Sosyal Siyaset” dersini ondan aldım. Karımın da hocası idi. Milliyet gazetesi yazarı Hasan Cemal’in ve Milliyet Haber Müdürü Doğan Akın’ın da hocalığını yaptı. Ben DPT’ye girerken imtihan heyetinin başkanlığını yapıyordu.
Daha sonra Türk Kooperatifçilik Kurumu ve Türk Ekonomi Kurumu yönetim kurullarında birlikte çalıştık. Kendisinden çok şey öğrendik. İz bırakarak gidenlerdendir. Allah rahmet eylesin

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=11710

Editör - 17 Eki 2011. Kategori Mülkiyeden, Portreler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4