Dolar için çok kritik bir gün – Hikmet BAYDAR

TCMB Başkanı Sn Erdem Başçı enflasyon raporu sunumunda seri bir faiz indirimi beklenmemesi gerektiğini açıklarken, enflasyon beklentisini yukarı çekerek %7.6 yapması son derece düşündürücüdür. Beklentiler yukarı gittiği takdirde reel faizlerin aynı kalması için bile nominal faizlerin yani sizlerin tahvil alırken sorduğunuz faizlerin yukarı gitmesi son derece doğaldır.


www.3-goz.com

Ancak Sn Başçı’nın önümüzdeki aylarda faiz indirimi gelebileceğini ima etmesi nedeniyle TRT240216T10 tanımlı gösterge tahvilin faizi %9.12 seviyesine kadar düştü. Bu oran 17 Aralık 2013 gününden sonra gelinen en düşük faiz seviyesidir. Faizin düşmesi için tahvile alım gelmesi, bunun için de içeri fon girmesi gerekmektedir. Bu durum ise Dövizde gevşemenin nedeni olabilir. JP Morgan faiz indirimini 50 baz puan olarak Eylül ayında beklediğini açıkladı. Anladığımız kadarıyla kimse Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar taşlarla oynanmasını beklemiyor.

TÜİK tarafından açıklanan dış ticaret verileri beklenenden iyi geldi ve kümülatif bazda 12 aylık verilerde bile dış ticaret açığı azaldı. Bu veri döviz ihtiyacının azaldığı anlamına geldiğinden TL’yi destekleyici bir rol üstlendi. 2014 yılının ilk çeyreğinde geçtiğimiz senenin aynı dönemine rağmen %20.9 düşen dış ticaret açığı önemli bir gelişmeydi. Hele ihracattaki artış nedeniyle bunun gerçekleşmesi istikrarlı değersiz TL’nin fayda sağladığını gösteriyor. Dış ticaret açığında önümüzdeki dönemde de daralma devam edecek beklentisi oluşmuş durumda. Bu beklenti TL’yi değerlendirebilir.

Bu veriler bir yana JP Morgan ısrarla verileri olumlu bir sürpriz olarak yorumladı ve USD/TL paritesindeki 2.3500-2.5000 bandını beklemeye devam ettiklerini açıkladı.

Kısacası veriler ne kadar iyi gelirse gelsin Cumhurbaşkanlığı seçimini politik belirsizlik olarak görüp yüksek kur beklentilerini sürdürmeye devam ediyorlar. Bu durum ister istemez bizlerin de daha konservatif olmamıza neden olmaktadır.

Gelelim teknik görünüme;

USD dün Türkiye piyasaları kapalıyken 2.1123 TL seviyesinden güne başlamış ve 2.1157 TL seviyesinden gelen satışlarla 2.1036 seviyesine kadar düşerek 2.1058 TL seviyesinden kapanmıştır. Bir gün önce 2.1125TL seviyesinden kapanan USD bu sabah 2.1107 TL seviyelerinde işlem görmektedir. Kısacası bir gün önce Türkiye piyasaları açıkken yaptığı kapanış seviyelerinin hemen altında güne başlamış durumdadır.

Bugün USD/TL için çok kritik bir gün. Orta vade sinyaller aşırı zayıfladı ve 2.1036 TL seviyesinin altının görülmesi durumunda orta vade yukarı yönlü göstergeler güvenilir olmaktan çıkacak. Şimdilik destek bandı içerisinde bulunan USD’nin 2.1260 TL seviyesinde direnci bulunmaktadır.

Dün Türkiye piyasaları kapalıyken Avro da TL karşısında değer kaybetti. 2.9316 TL seviyesinden güne başladıktan sonra 2.9400 TL seviyesini gördü ve 2.9172 TL seviyesine kadar da gevşedi. Kapanışı 2.9232 TL seviyesinden yapan Avro bir gün önce 2.9317 TL seviyesinden kapanmıştı. Son işlemler bu sabah 2.9260 TL seviyesinden geçmektedir. Bu hareketiyle orta vade göstergeler çelişkili sinyaller vermeye başladığından net bir yön konuşamıyoruz.

€/$ paritesi dün de yükselişini sürdürerek 1.3890  seviyesine kadar çıkmış olsa da yeni gelen orta vade aşağı sinyallerini bozmayı başaramadı. Dün 1.3863 seviyesine kadar düşen parite 1.3868 seviyesinden kapanmıştır. Bu sabah ise 1.3858 seviyesinde zayıf görünümünü korumaktadır. 1.3800 seviyelerini aşağı yönde denemesi pek sürpriz olmayacaktır.

Önerimiz; 1.3875 seviyelerinden €/$ satarak aşağı yönlü pozisyon almak teknik açıdan mantıklı görünüyor.

Saygılarımızla,

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=37293

Editör - 2 May 2014. Kategori Ekonomi, Yatırımcı Köşesi. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4