Ekonomik özgürlüğü olmayan kadın geri dönüyor

Eşinden şiddet gördüğü gerekçesiyle polise sığınan kadınların çoğunun tekrar kocasıyla aynı evi paylaştığı ortaya çıktı.

Polis yetkilileri ekonomik ve aile baskısının yanı sıra yalnız kalma, çocukların babaya olan düşkünlüğü ve şiddet uygulayan kocanın ikna çabalarının, kadınların karar almalarında etken olduğunu dile getirdi.

Şiddet gördüğünü söyleyerek polise sığınan ve koruma altına alınan kadınların büyük bölümünün, koruma kararı devam ederken şikayet ettiği kocasıyla barıştığı, aynı evi paylaşmaya devam ettiği ortaya çıktı.

Sadece İzmir’de bin 290 kadından 500’ü, koruma kararı sürerken kocasına döndü. Bu kadınlardan yüzde 90’dan fazlası eşinden şiddet gördüğünü belirterek yeniden polise başvurdu. Polis, koruma kararı bulunan birçok kadının kocalarını eve aldığını ve bazı barışma çabalarının da cinayetle sonuçlandığını ifade etti.

TATİLE GİDEN VAR

Kadınların yuvalarını koruma içgüdüsünün barışmada büyük etken olduğunu dile getiren emniyet yetkilileri, “mahkemenin verdiği koruma kararından bir hafta sonra kocalarıyla tekrar barışıp, tatile giden var. Ama burada kadının hiçbir hayat güvencesi yok. Şiddet eğilimli koca, her an tehlikeli davranışlarda bulunabilir. Geri dönüşü olmayan sonuçlarla karşılaşılabilir” diye konuştu.

“SON BİR ŞANS VERDİM”  

Eşinden şiddet gördüğü için polis koruması verilen S.A. (33), “Kocamdan yıllarca şiddet gördüm. Mahkemeye başvurdumve bana koruma verdiler. Çocuklarımın, ‘Babamızı özledik’ baskısına sadece bir hafta dayanabildim. Korunma kararı devam ederken, kocamı affettim. İki ay oldu; şimdilik mutluyum” diye konuştu.

6 BİN KADIN KORUNUYOR

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Ocak ayında yayınladığı verilere göre;  ülke genelinde en fazla kadının korunduğu iller, bin 605’le Adana, bin 302 kadınla Kayseri, bin 108 kadınla Konya, 4. ise bin 45 kadınla ızmir olarak sıralandı.

Kadına en az korumanın verildiği iller ise birer korumayla Düzce, Bartın, Adıyaman, Bingöl, Burdur, Diyarbakır, Gümüşhane, Elazığ, Karabük, Niğde ve Rize olarak kayıtlara geçti.

Emniyet yetkilileri, ülke genelinde 6 bin kadının şiddet gördüğü eşlerinden korunduğunu belirtirken,  bu kadınların yüzde 30’unun karar devam ederken farklı sebeplerden eşleriyle tekrar aynı evi paylaştığını dile getirdi.

BABA SEVGiSi AĞIR BASIYOR

Polis yetkilileri ekonomik ve aile baskısının yanı sıra yalnız kalma, çocukların babaya olan düşkünlüğü ve şiddet uygulayan kocanın ikna çabalarının, kadınların karar almalarında etken olduğunu dile getirdi.

Aynı yetkili, “Evdeki çocukların, ‘babamızı istiyoruz’ baskısı ve kocanın da, ‘çocuklarımı özledim’ sözleri şiddet mağduru kadının her şeyi sineye çekip, tekrar eşleriyle bir araya gelmesine neden oluyor” dedi.

Barıştıklarını zannetmişlerdi

Şiddet kurbanı iki kadın Gamze Nur Özcan (sağda) ve Emel Sayın. Özcan kocasıyla barıştığını belirterek koruma kararını kaldırtmıştı. Sayın ise polis korumasını bırakarak erkek arkadaşıyla barışmıştı.

CEM KARTAL – BUGÜN GAZETESİ

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=31429

Editör - 19 Nis 2013. Kategori Kadın, Yaşam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4