Erkekler Mart’ta 24 Kadın Öldürdü

 

bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler Mart’ta 24 kadın öldürdü; iki kadına tecavüz etti; 54 kadına şiddet uyguladı / yaraladı; iki kadını taciz etti.

2014’ün ilk üç ayında erkekler 60 kadın öldürdü; 13 kadına tecavüz etti; 145 kadına şiddet uyguladı; 12 kadını taciz etti.

Cinayet

Erkekler Mart’ta 17 ilde 24 kadını, dört çocuğu ve iki erkeği öldürdü. Öldürülen erkeklerden biri koruma tedbir kararıyla görevli polis memuruydu.

Kadınların yüzde 25’i boşanmak istedikleri için öldürüldü. Yüzde 20,8’i çıkarttıkları koruma tedbir kararlarına rağmen öldürüldü. Cinayetlerden ikisi adliye binalarında gerçekleşti.

Kadınların yüzde 58,3’ünü kocaları öldürdü: 14 kadını kocaları, dördünü akrabaları olan erkekler, ikisini oğulları, ikisini sevgilileri, birini eski sevgilisi öldürdü. Bir kadının katili henüz tespit edilemedi.

Kadınların yüzde 45,8’i bıçakla, yüzde 41,6’sı ateşli silahlarla öldürüldü: 11 kadın bıçakla, yedi kadın tabanca, üç kadın tüfek, ikisi boğularak, biri darp edilerek öldürüldü.

Katillerden dördü, yani yüzde 16,6’sı cinayetin ardından teskin oldu.

Öldüren erkeklerin yaşları 21 ila 76; öldürülen kadınların yaşları 21 ila 61 arasında değişti.

Kadın katli Mart ayında Antalya (2), Antep, Batman, Bursa (2), Elazığ, Hatay, Iğdır, İstanbul (4), Kayseri, Konya (2), Maraş, Mardin, Mersin, Muğla (2), Ordu, Sakarya ve Van’da yaşandı.

Tecavüz

Mart’ta basına iki tecavüz vakası yansıdı.

20 yaşında bir erkek, 16 yaşındaki sevgilisini yaşadıkları cinsel ilişkinin görüntüleriyle şantaj yaparak arkadaşlarıyla ve kendisiyle ilişkiye zorladı.

Bir seks işçisine ise müşterisi tecavüz etti.

Tecavüzler Bartın ve Antalya’da yaşandı.

Şiddet- yaralama

Erkekler Mart’ta 23 ilde 54 kadına şiddet uyguladı / yaraladı.

Kadınların yüzde 9’u kocalarından/sevgililerinden ayrılmak istedikleri ya da tekrar biraraya gelmek istemedikleri için, yüzde 5,5’i namus/kıskançlık bahaneleriyle şiddete maruz kaldı.

Karısını bıçaklayarak ağır yaralayan bir erkek hakkında uzaklaştırma kararıvardı. Bir erkek, karısı polise başvurarak koruma talep ettikten yarım saat sonra kadına silahla saldırdı. İmam nikahlı karısını darp eden bir erkeğin ise karısına işkence yaptığı için tutuksuz yargılandığı dava devam ediyordu. Karısını darp eden bir başka erkek ise şiddet görenkadınlara kendini savunma eğitimleri veriyordu.

Kadınların yüzde 68,5’i kocalarından şiddet gördü: 34 kadını kocaları, üçünü imam nikahlı kocaları, ikisini babaları, ikisini kocaları, ikisini sevgilileri, ikisini kızlarının eski kocaları, ikisini hizmet verdikleri kişiler (veli-hasta), birini akrabası, birini damadı, birini eski sevgilisi, bitini oğlu, birini kızının sevgilisi, birini tanımadığı bir erkek yaraladı.

Kadınların yüzde 24’ü bıçakla, yüzde 11’i silahla yaralandı. Yüzde 63’ü darp edildi: 34 kadın darp edildi. 13’ü bıçakla, altısı ateşli silahlarla, biri üzerine kaynar su dökülerek yaralandı.

Mart’ta erkek şiddetinin yaşandığı iller Adana (4), Adıyaman, Aksaray, Ankara, Antalya (3), Aydın (4), Bilecik, Bursa, Çorum (2), Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir (2), İstanbul (3), İzmir (4), Kayseri, Kocaeli (14), Kütahya, Mersin (2), Sakarya (2), Samsun, Tekirdağ (2), Trabzon ve Zonguldak.

Taciz

Mart’ta basına iki taciz vakası yansıdı.

İzmir’de bir erkek sosyal paylaşım sitesinde tanıştığı kadınların kişisel bilgilerini ele geçirerek kadınları para vermeye ve cinsel ilişkiye zorladı.

Samsun’da ise bir erkek komşusunun evine girerek kadını taciz etti. Tecavüze yeltenen erkek, kadının bağırması üzerine kaçtı.

Bölgelere göre

Mart’ta 35 ilde 82 erkek şiddeti, cinayet, cinayete teşebbüs, taciz, cinsel şiddet, tecavüz ve yaralama vakası basına yansıdı.

82 erkek şiddeti vakasından 30’u Marmara, 15’i Akdeniz, 12’si Ege, sekizi Karadeniz, beşi Güneydoğu Anadolu, dördü Doğu Anadolu bölgelerinde yaşandı.

Kadın intiharları

Mart ayında Adana, Urfa ve Çorum’da kocalarından sistematik şiddet gören üç kadın intihar girişiminde bulundu.

Aralarından birinin beşinci intihar girişimiydi. Diğer ikisi kocalarınca dar edilmelerinin hemen ardından intihara teşebbüs etti. (ÇT)

* Click here to read the article in English.

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=36923

Editör - 4 Nis 2014. Kategori Kadın, Yaşam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4