Fotoğraf ustası Aydın Çetinbostanoğlu 23 Kasım’da Şişli’de “Bitmeyen Yolculuk 1972-2016″ Fotoğraf Kitabını imzalayacak

Fotoğraf emektarı, gönüllüsü, çilekeşi, ülkeyi, dünyayı karış karış gezip insan hikayeleri toplayan ve bunları fotoğraflayıp belgesele dönüştüren Fotoğraf ustası Aydın Çetinbostanoğlu 23 Kasım’da Şişli’de “Bitmeyen Yolculuk 1972-2016″ Fotoğraf Kitabını imzalayacak.
Kendisi kitabı şu sözlerle anlatıyor. ” 1970 lerden başlayan bir uğraşı ve bu süreçte yaşamları paylaşarak çektiğim fotoğraflar kendi hikayeleri ile Mayıs 2016 ayında yayınlanan “Bitmeyen Yolculuk” isimli kitabımda yer alıyor. Okuyucu fotoğraflarla birlikte kültürel de bir yolculuğa çıkıyor.
Bir okurun deyişi ile:
“Bir fotoğraf kitabından çok öte bir şey… Öykü, roman, şiir, yolculuk gibi… Evet Zamanda yolculuk… 1970′lerden günümüze kadar gelen bir serüven…”
 Etkinlik Şişli’de  23 Kasım akşamı saat 19.00′da İstanbul Mülkiyeliler Vakfı – Konferans salonu – 5. Kat – KariyerİST Kariyer ve Girişimcilik Merkezi’nde  gerçekleşecek.
Etkinlikte kitapta yer alan fotoğraflardan oluşan bir slayt gösterisi ve belgesel fotoğraf üzerine bir söyleşi de yer alacak.
Tüm fotoğraf dostları ve meraklılarının davetli olduğu etkinliğe kayıt için :506 6839381 nolu telefonu arayabilir ya da cetinbostanoglu@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.
Yer ile ilgili düzenleme için mutlaka katılım teyidinizi gönderin.
Tarih : 23 Kasım 19.00 -21.00

Yer : KariyerİST KARİYER VE GİRİŞİMCİLİK MERKEZİ

İstanbul Mülkiyeliler Vakfı Konferans Salonu 5. Kat
Abide-i Hürriyet Cad. Hasat Sk. Hasat İş Merkezi No: 2/5 34381 Şişli İSTANBUL

http://www.kariyerist.org/iletisim.html

Bir fotoğraf kitabı hikayesi

Her şey 60 lı yılların sonlarında tanıdık bir fotoğrafçının anneme benim için “Tatillerde benim yanımda çalışsın. Meslek öğrenir.” demesiyle başladı. Ustamın film banyosu hazırlamak için beni çay ocağına sıcak su almak için gönderdiği günleri hatırlıyorum. Film ve kart banyolarını göz kararı kendimiz hazırlar önce çekilen filmlerin banyosunu, ardından kart baskısını yapardık. İşin mutfağında başladım bu mecaraya.

İlk fotoğrafımı arkadaşımdan aldığım ödünç fotoğraf makinası ile çektim. Daha sonra annem ilk mütevazi fotoğraf makinamı alıp hediye etti.

Lise son sınıfta resim öğretmenime çektiğim fotoğrafları gösterdiğimde “Neden sen kendi fotoğraf sergini açmıyorsun?” dediğinde benim için farklı bir sayfa açılıyordu. Kütüphane müdürü arkadaşına gönderdi ve onun da desteği ile ilk fotoğraf sergimi açtım. Öğretmen olmak böyle bir şey olmalı. Sadece kendisine verilen programı uygulamakla kalmamalı, bazılarının yaşamlarına da dokunabilmeli. Annemle gecenin karanlığını kullanıp ilk sergimin fotoğraflarının baskılarını birlikte yaptık. Fotoğraflar, o yıllarda kırsal alanda ve kent içinde çektiğim sosyal içerikli fotoğraflardı. Bazılarına bu kitabın içinde yer verdim.

Liseyi bitirdiğim yıl otostopla Türkiye gezisi yaptım. Bu daha fazla fotoğraf ve sergi demekti benim için. Üniversite yıllarım Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde geçti. Yetmişli yılların sosyal ve ekonomik çalkantılı dönemlerinde yaşanan grevler, kutlanmaya başlanan işçi bayramları, siyasi parti mitingleri çalışma konularım oldu. 1975’te davet edildiğim Ağrı’da bir ay kalıp yaylalarında, köylerinde fotoğraflar çektim. Yaylalarda dolaşırken yanıma koruma olarak verilen Mustafa Seven’in geçmiş yaşamından edindiği deneyimlerle aç kaldığımızda otlarla karnımızı doyurduğumuz günleri hatırlıyorum. Bu yolculuklarımda çektiğim fotoğraflarımdan birisi ile aynı yıl konusu “Yaşamda Kadın” olan ulusal bir fotoğraf yarışmasında birincilik ödülünü aldım. O gün konuk kaldığımız yayladan konakladığım ilçeye ulaşmak için yaklaşık 20 km yürümemiz gerekmişti. Sınıf arkadaşlarımın gece karlı havada kaldığım eve gelip bana ödül haberini verdiği anı hatırlıyorum. Sanki o saatle açık olurmuş gibi Ankara soğuğunda gazete bayisi aramıştım.

1.Mayıs.1977’de İstanbul Taksim Meydanında 1 Mayıs kutlamaları sırasında ateş altında kaldığım sırada çektiğim birkaç kare o dönemleri anlatan çok önemli tanıklar olarak günümüze geldi.

90 lı yıllarda çalışmalarım kültürel konulara doğru kaydı. Geleneksel el zanaatlarını fotoğraflamaya başladım. Bir İstanbul seyahatimde sevdiğim dostumun “Biz bir Roman düğününe gidiyoruz, gelsene fotoğraf çekersin” demesiyle Romanlar çalışmam başladı. Kuştepe’de kendinden geçercesine dans eden küçük bir kızın o dönem analog makine ile çektiğim fotoğrafı bu çalışmayı başlattı ve halen devam ediyor. Onlarla uzun süreli çalışmalar çok güzel dostlukları da yarattı. Geçen hafta sonu yine ziyaretlerine gittiğimde dostluğumuzun 10 yıl önce başladığını konuştuk. O zaman tanıştığım küçük kızlar artık evleniyorlar ve düğünlerine davetler aldım. Pek çoğumuzun önyargılarını aşamadığı için tanıyamadığı bu kültürden günümüz kompleks dünyasında öğreneceğimiz o kadar çok şeyler var ki. Küçük şeylerle mutlu olabilmek belki en önemlilerinden biri. Kaçımız bunu özel yaşamında başarabiliyoruz.

 

Cem törenlerine konuk oldum. Sembolizmle izleyicilere aktarılan öğretileri anlamaya çalıştım. Tören başlamadan önce dedenin “Bu seyir için değildir. Gönül içindir” deyişi hala kulaklarımda. Türkmen Alevilerinden Arap Alevilerine kadar evlerine konuk oldum. Adıyaman Tütüncüleri çalışması için gittiğim Ürgüç köyünde sabah 03.00 de tarlaya gidebilmek için geceyi damda uyuyarak geçirdim. 2015 yılında UNESCO ve CFPA’nın “İnsanlık Fotoğraf Ödülü’nü alan bu çalışma Çin’in Tibet Otonom Bölgesi’ndeki Shangri-La kentinde ödül alan diğer çalışamalar ile birlikte sergilendi. Beni konuk eden Tütüncü İsmail’in, bağlantımı kuran Adıyaman’lı sevgili Müslüm’ün de bu kitapta katkıları var.

 

Antakya ‘da yaşayan Hristiyan Ortodokslarının uzunca bir süre törenlerini izledim. Yaşlı papazları Peder Sami’ye akşam ziyaretlerimdeki sohbetlerimiz hala hatırımda. Son yıllarında koluma girerek birlikte kiliseye törenlere birlikte gittiğimiz günler oldu. En son 2012 deki Paskalya törenleri sırasında “Aydın bey artık beynim vücuduma hükmetmiyor” demişti. 2014’te cenaze törenine katıldığımı gören cemaat üyelerinden bir bayan “Sizi burada görünce çok duygulandım” demişti.

Bu nedenle belgesel fotoğrafçılığı seviyorum. Her fotoğrafımın ardında bir dostluk ve bir hikayesi var.

 

Tekirdağ Roman düğünlerinden Şırnak’taki Süryani Düğününe, Antakya Ortodoks Kilisesi’ndeki Kutsal Paskalya Haftası etkinliklerinden Karaburun’dan Yörük çoban Hamza efendi’ye kadar binlerce dostum oldu.

Ama 70 li yılların başlarında Jawa motorsikleti ile beni köy köy dolaştıran öğretmen Mehmet Kabaca’nın fotoğraf maceramda çok özel bir yeri var.

Tümünü saymak olası değil.

Bu kitap aslında onların hikayeleri.

 

Bu kitapta yer alan her fotoğrafın benim için bir hikayesi var ama sadece ben biliyorum. Bu kitabı satın alan kişiler için sıradan görünen bir fotoğraf, hikayesi ile bir anlam kazanacaktı. Bunun için her fotoğrafın her portfolyonun hikayesini kısaca anlatmak doğru düşünce olarak geldi. Önce onları yazdım. Sevgili Semih Gümüş yazılarımın editörlük görevini üstlendi.

 

Fotoğrafları seçmek zorlu bir süreç oldu. Her fotoğraf benim için çok değerli ve kitapta yer alması gerekiyordu. Ama ilk elemelerden sonra ayırdığım fotoğraflar düşündüğümüz sayfa sayısı için çok fazla çıktı. Mehmet Ulusel’in bu konuda yapıcı yönlendirmeleri oldu. Değişik zamanlarda bir araya gelerek nelerden fedakarlık yapabileceğimizi konuştuk.

 

Kitap fikrini kafama sokan eski dostum Nevzat Sayın, bu kitabı yapalım diyen Oğuz Erkan, hikayelerin editörlüğünü yapan Semih Gümüş, tasarımı ile ruh katan Mehmet Ulusel, İngilizce çevirileri yapan Melis Şeyhun Çalışlar kitabımın baskısını yapan Ofset Matbaa’nın sahibi  Sermet Tolon’un ciddi katıları oldu.

 

Ama ailemin moral desteği olmasaydı ben fotoğrafçı olamazdım. Önce bana inanan annemin daha sonra eşim ve iki kızımın moral destekleri ve sabırları benim için çok önemliydi. Onların yeri apayrı.

 

Ne kadar çok kişi pay sahibi bu kitapta…

 

Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=41047

Editör - 15 Kas 2016. Kategori Duyurular, Fotoğraf, Mülkiyeden. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4