Gazeteler internet dünyasını boğmak mı istiyor?

Cengiz Semercioğlu’nun sunduğu Böyle Bir Şey Var mı? programında 20 gazetenin ortak deklarasyonu ve internet medyası tartışıldı.

01.10.12 21:35

Programda internet medyası tartışması gündeme alınırken, telefonbağlantısıyla görüşlerini paylaşan Fatih Altaylı, Hadi Özışık ve Yavuz Semerci ilginç açıklamalarda bulundu.

Habertürk Genel Yayın YönetmeniFatih Altaylı konuyla ilgili, ‘Kendi haberlerimizi internet sitemizde bile sınırsız kullandırtmadım. Ancak akşam saatlerinde koymalarına izin veriyorduk. Öncülüğü Hürriyet, Zaman, Star, Haber Türk yaptı. Haber için milyonlarca dolarharcıyoruz birisi geliyor haberleri toplayıp yayınlıyor. Sayfatasarımlarımızı bile bire bir yayımlıyorlar. Böyle gitseydi bir gün gazeteler kepenk indirecekti. Ayrıca ben bu yasağın televizyon için uyarlanmasına sıcak bakmıyorum. Televizyonların gazete haberlerini kullanması gereklidir” şeklindekonuştu.

İnternethaber’in kurucusu Hadi Özışık: “Haber değeri varsa hiçbir güç bunu önleyemez. Bütün dünyada kaynak belirterek haber alışverişi yapılıyor. Haber değeri varsa haberleştirilir. Korsan’a hayır sloganının altına ben de imza atıyorum. Bize hiç davet gelmedi konuşulmadı bile. Kararı kendi başlarına aldılar keşke bize danışsaydılar. Bu kararın altında internet dünyasını boğma girişimi var.”

Gazeteport’un sahibi Yavuz Semerci: “Bu gazete tirajlarını arttıracak bir uygulama değil. Büyük gazetelerin internet siteleri de bizden haber alıyor. Biz gazete haberlerini kullanmıyoruz.”

Böyle Bir Şey Var mı’nın stüdyo konukları “Çanakkale Çocukları” filminin yönetmeni Sinan Çetin ile başrol oyuncusu eşi Rebekka Haas oldu.
Sinan Çetin yeni filmi Çanakkale Çocukları’yla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Senaryosuz film çekmeyi kimseye tavsiye etmem. Bundan memnun değilim ama anlık şeyler büyük enerji getiriyor. Filmin ortaya çıkması 3.5 yıl sürdü. Siyah tişörtümü günde iki kere değiştiriyorum ama atmıyorum. Ben Acun kadar zengin değilim. Ben bu filmi çekerek riski aldım. Yeryüzünde hayattan daha üstün bir amaçtan söz etmek saçma. Kimse bizim çocuklarımızın hayatını isteyemez kimsenin böyle bir hakkı yok. Hiçbir savaşın olmaması için Çanakkale’yi seçtim. Film dünyadaki bütün savaşlara karşı bir film. Ben dürüst bir film yaptım, oraya bir Atatürk koyamaz mıydım? Dürüstlüğümün alkışlanmasını isterim. Herkes askere gitmek zorunda değil. Hiçbir savaşın kazananı yoktur. Artık televizyon dizisi yapmak istemiyorum. Reklam yönetmenliğini bıraktım. Gülse başka yapmak istedi. Anlaşamadık. Gülse ile kavgalı değiliz. Çocuklarım filmde çok acı çekti. Film 42 dönümlük Durusu’daki stüdyoda çekildi. Orası evimiz değil. Velev ki öyle ne olacak? Haluk Bilginer’le çalışmak bana iyi geliyor. Film tanıtımı çok zor. O yüzden bir dahaki filme adımı yazmak istemiyorum.”

Aslen görüntü yönetmeni olan Rebekka Haas ise filmdeki rolünü nasıl canlandırdığını anlattı: ‘Rolüm Sinan’ın saf film yapma isteğine uydu. Filmde hiç oynamadım. Bu film için ön hazırlık yapmadım. 23 yıldır Sinan’la birlikteyiz ben yüzde yüz ona adapte oldum o hiç olmadı. Sinan evde her gün değişik. Bizim şikayet etme hakkımız olmadığı için bizi filme aldı.”

Medyatava

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=27271

Editör - 2 Eki 2012. Kategori Haberler, Manşet, Medya. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4