Gelecek seninle başlar ! – Kamil KASACI

Bundan  yaklaşık  kırk yıl önce “Gelecek Şoku” kitabında Alvin Toffler  değişimin hızının insan üzerindeki etkilerin ilk kez dikkat çekmişti. Tarihin ilk fütüristlerinden olan Alvin Tofflerdeğişimin kaçınılmazlığını vurgulamış, değişimin hızının arttığını, bu hızlı değişime ayak uydurmanın ise mutluluk ve başarı için en önemli faktör olduğunu aktarmıştı.

O gün  Toffler’in Amerikan halkı için söylediklerini bugün dünyanın her yerinde yaşayanlar aynen hissediyorlar.

Artık öyle bir dünyada yaşıyoruz ki, gelecek on yıl içinde neler olabileceğini ve hayatımızda nelerin değişeceğini bilmek çok zorlaştı.

Şu an hayatımızdaki yeri artık vazgeçilmez hale gelen Google ve Facebook daha on yıl önce yoktu. Her ikisinin de ortak bir yanı var. Her ikisi  de daha hayatlarının başlangıcındaki gençler tarafından kuruldular.

Google’ın kurucularından  Sergey Brin bu işe başladığında  henüz 23, diğer ortak   Larry Page  ise 24yaşında idi. 2004  yılında Facebook’u kurduğunda Mark Zuckerberg  19 yaşını yeni bitirmişti.  Bu gençler 2012 yılında Forbes’un dünyanın en zenginleri listesinde sırasıyla  26, 27 ve 40. sırayı  aldılar.

Değişimin hızına ayak uydurabilmek,  ancak gelecek odaklı bir  yaşam ve çalışma kültürü geliştirebilmekten  geçiyor. Bu beceriye  sahip olanlar içinde en şanslılar ise gençler.

Oysa Türkiye’de  gençler geleceklerini planlama, kariyer hedeflerini belirleme konusunda yetersiz kalıyorlar.

Üniversite tercihlerini genellikle aldıkları puanlara göre yapan gençlerin birçoğu bu seçimlerinden sonradan pişman olup ya bölüm değiştiriyor,  ya da girdikleri okulu bitirseler bile okudukları bölüm dışında işler yapıyorlar.

Gençlerin gelecekleri ve kariyer planlamaları  hakkında  onlara yol gösterecek kurumlara ciddi ihtiyaçları var.

İşte şimdi böyle bir merkez kuruluyor.  “Gençlerin Geleceklerini, Girişimcilik, Beceri ve Geleceklerini  Destekleme programı” çerçevesinde İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle  İstanbul Mülkiyeliler Vakfı, İstanbul Kültür Üniversitesi, Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ortaklığında kurulan  KariyerİST Kariyer ve Girişimcilik Merkezi gençlere mentorluk yapacak, geleceklerini planlamada hizmet verecek.

Üniversitelerin 3. ve 4. öğrencileri ve yeni mezunlar arasından 500’e yakın

katılımcıya hizmet verecek olan merkez,  kariyer planlamayı, proje hazırlamayı, hedef  belirlemeyi gösterecek,   gençlere kendi güçlü yönlerini,  eğilimlerini bulmada ve gelecekleri için bir yol haritası oluşturmalarına yardımcı olacak.

Cuma günü Üniversitelerin Girişimcilik /  Kariyer Kulübü ve Öğrenci Kulübü başkanları ile bir arada idik.

KariyerİST Kariyer ve Girişimcilik Merkezi Projesi ve bu proje kapsamında verilecek eğitimler ve diğer faaliyetleri konuştuk. Gençler, kendilerine  aradıkları fırsatı verecek bu projede yer almak konusunda  istekli olduklarını belirttiler ve tam destek verdiler.

Proje kapsamında ücretsiz olarak verilecek eğitimlere ve sonunda yapılacak yarışmaya katılmak isteyenlerwww.kariyerist.org sitesinden online başvuru yapabiliyorlar. Projenin Facebook ve  Twitter hesaplarından  detaylı bilgiye ulaşmak mümkün.

Dün dünde kaldı, bugün geçti bile, geleceği yakalamak ise elimizde.

Geleceği yakalamanın yolu  gençlere  gerekli  fırsatı vermekten geçiyor.

Önümüzdeki dönem gençlerin her alanda daha çok öne çıkacakları bir dönem olacak. Bunun farkında olan ve buna uygun hazırlıkları yapan kurumlar ise geleceğin yıldızları olacaklar.

Kamil Kasacı

kamilkasaci@gmail.com

Twitter  :  @kamilkasac

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=29443

Editör - 21 Oca 2013. Kategori Bizim Meydan, Gelecek Peşimizde, Yaşam, Yazarlar. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4