Guardian: İstanbul’un Tarihi Yerle Bir Ediliyor

TURİZMDE BU SABAH

Guardian gazetesi, İstanbul’daki kentsel dönüşüm projeleri konu alan haberinde şehrin tarihinin yerle bir edildiğini yazdı.

Gazete, birçok şehir planlamacının hükümeti yeterince şeffaf davranmamak ve bu projeler konusunda halkın görüşüne başvurmamakla suçladığını aktardı.

Gazete, İstanbul’da 278 binanın yıkılıp yerine, ev, işyeri, otel ve bir alışveriş merkezinin yapılacağı Tarlabaşı’ndaki benzer 50 kadar proje için 7,5 milyar Türk lirası harcanacağını belirtildi.

Mimar Sinan Üniversitesi’nden Prof. Gülsen Özaydın, kentsel planlamanın şehri bir bütün olarak görmediğini; projelerin birbirinden kopuk olduğunu, şehrin mevcut dokusu ve içinde yaşayan insanları dikkate almadığını söyledi.

Yeterince uzman görüşüne başvurulmadığını belirten Özaydın, Taksim projesini gazetelerden öğrendiklerini aktardı.

Haberde, mimar Korhan Gümüş, “Şehri spekülatörlerin insafına bırakırsanız” ölür derken, İstanbul Mimarlar Odası’ndan Mücalla Yapıcı “Kentsel yoksulluk artacak. Evlerinden çıkarılan insanlar sadece evlerini değil, işlerini, mahallelerini, sosyal bağlarını da kaybedecekler” diye konuştu.

Guardian’a göre müteahhitler, Türk ekonomisine yüzde 6′lık katkıda bulunan inşaat sektörünün yavaşladığını ve ülke dışında rekabetin arttığını söylüyor ve Türkiye genelinde yaklaşık 400 milyar dolarlık bir kar potansiyeli olan kentsel dönüşüm projelerinin iyi bir alternatif olduğunu vurguladı. (BBC Türkçe)

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=20829

Editör - 4 Mar 2012. Kategori Haberler, Kent, Manşet, Turizm. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4