İnternet Medyası Federasyonundan gazetelere tepki

İnternet Medyası Federasyonu (İMF) Yönetim Kurulu Başkanı Talat Atilla, gazetelerin ortak ”içerik” deklarasyonuna tepki gösterdi.

İnternet Medyası Federasyonu (İMF) Yönetim Kurulu Başkanı Talat Atilla, gazetelerin ortak ”içerik” deklarasyonuna ilişkin olarak, ”Gazetelerin bu savaş ilanı ancak ve ancak henüz eksik de olsa kendisine çeki düzen vermeye başlayan bu mecranın birçok temsilcisini yer altına itecektir” değerlendirmesini yaptı.

Talat Atilla, bugün 20 gazetenin ortak deklarasyonu ile internet medyasının ve televizyonların hiçbir içeriğini ”kaynak göstererek bile” alıntılamayacağının duyurulduğunu hatırlatarak, internet medyasının her gün artan gücü karşısında gazetelerin, pozisyonlarını korumak için önlemler almasını anlaşılır bir talep olarak gördüğünü ifade etti.

Belli bir emek verilmiş haberin/yazının/fotoğrafın kaynak gösterilmeden birebir kopyalanmasının her şeyden önce meslek etiğine saygısızlık olduğunu vurgulayan Atilla, şunları kaydetti:

”Ancak şu açık ki söz konusu gazetelerin de sadece kendi içeriklerini kullandığı söylenemez. Deklarasyonda çok sert bir şekilde  hırsızlık olarak tanımladıkları diğer yayın organlarının haberlerini kaynak göstererek kendi gazetelerinde, gazetelerinin web sayfalarında kullanmaktadırlar. Savaş açtıkları televizyonların haber bültenleri ya da internet sitelerinin özel haberlerini gazetelerde görmekteyiz.”

Federasyon olarak, yayımlandıktan sonra ”artık bir kamu malı haline gelen haberin/ yazının/fotoğrafın” kaynak gösterilerek özet bir şekilde alıntılanmasının gerekli ve uygun olduğunu düşündüklerini belirten Atilla, şu görüşlere yer verdi:

”İnternet medyasının temsilcileri olarak uzun zamandır bu mecranın yer altına inmeden, görünür, belli normları olan, ulaşılabilen açık bir mecra olması için çalışmaktayız. İnternet medyasına pervasız ve hırsız nitelemeleri gibi çok sert ifadelerle savaş açmak hiçbir yarar sağlamayacaktır. Gazetelerin bu savaş ilanı ancak ve ancak henüz eksik de olsa kendisine çeki düzen vermeye başlayan bu mecranın birçok temsilcisini yer altına itecektir. Yer altına inen bir internet medyasının yaptığı hiçbir yayın kontrol edilemeyecek, haberlerle ilgili muhatap bulunamayacak, örneklerini daha yakın geçmişte yaşadığımız ve ancak temizlenebilen ‘kirli yayıncılık’ tekrar başlayacaktır.

Onun için, deklarasyona imza atan gazetelerin olayı bu açıdan da düşünmelerini ve pratikte de karşılığı olacak (Haberin/yazının belli bir bölümünün alıntılanıp devamının kaynağa aktif linkle yönlendirilmesi gibi) bir düzenleme yapmalarını tavsiye ederiz. Bu uygulama, gazetelerin internet sitelerinin izlenme oranını da yükselterek yayın organlarının daha fazla reklam almasına ciddi bir katkı yapacaktır.”

Kaynak: AA

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=27266

Editör - 2 Eki 2012. Kategori Haberler, Manşet, Medya. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4