İstanbul’a ekolojik ada: HavvAda

İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, tabiat ile teknolojiyi birleştiren yeni projesi HavvAda’yı anlattı. Ekolojik ve teknolojik HavvAda’da 300 bin kişi yaşayacak.

Güncelleme: 17:20 TSİ 22 Mayıs. 2012 Salı

İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, İstanbul için tasarladığı yeni projesi HavvaAda’yı Emlaklobisi.com’dan Turgut Yıldız’a anlattı.

Neden HavvAda?
“Modern İstanbul’un simgesi olacak. Açıkladığım 21 altın çağ İstanbul projesinden üçüncüsü. Hz. Havva’nın dünyaya indiği hali. Dünyanın saf ve temiz hali. Yeşil, ekolojik ve teknoloji dolu bir ada olacak. Dışarıdan bakıldığında ise denizde, yemyeşil tropikal bir ada görüntüsünde olacak.

Tabiat ile teknolojiyi birleştirdik. Yeni çağın anlatım projesi. Dünyada çok yapay adalar var ama bu tarz tamamen mekanik bir ada yok. İstanbul’un kuzeyinde Karadeniz’de yer alacak. Deprem riski çok az o bölgede. Altyapı sistemleri, arıtması, ekolojisi, su temini planlandı; elektriğini kendi üretecek.”

Projenin maliyeti nedir? Çizimlerini kim yaptı?
“Amerikalı bir mimara yaptırdık. Ruhunu biz verdik, projenin bedenini o çıkardı.”

“30 milyar dolar gideri var, 5 bin dolar/metrekareden satış olursa 100 milyar dolar getirisi olacak.”

3. Havaalanı’na da yakın bir konumda?
“Dünyanın en büyük havaalanı olacak, İstanbul daha da değerlenecek. Biz de projeyi ona göre konumlandırdık zaten.”

Kime satacaksınız?
“İstanbul bizim değil, bir kültür varlığı ve tüm dünyanın. HavvAda da tüm dünyaya, uluslara açık bir yer olacak.”

Ada’ya ulaşım nasıl sağlanacak? İçinde herşey olacak mı?
“Egzoz gazı olmayacak. Elektrikli araçlar çalışacak. Havaalanı’ndan tren olacak. Adanın çapı 3 km, heryere yürüyerek ulaşılabilecek.”

Kapasitesi ne olacak?
“300 bin kişi yaşayayacak. Sanat, eğitim, spor ve sağlık kompleksleri olacak içinde. Ortasında da her dini kucaklayan bir mabed olacak.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar‘a sundunuz mu?
“Evet. Tüm yaptığımız projeleri paylaşıyoruz. Bir yandan da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kaynak bulma işi. Kaynak bulduğumuz anda, projeyi hayata geçireceğiz. 2012 yılı da sanki tüm dünya İstanbul için çalışıyor görünümü veriyor. Mütekabiliyet Yasası, Arap Baharı, 2B ve Kentsel Dönüşüm çalışmaları hepsi biraraya geliyor. Hepsi, Türkiye’ye akın akın insanların gelmesini sağlayacak.”

Bilimadamları inceledi mi?
“Ekolog, trafik uzmanları ve okyanu sbilimcilerden fikir aldık. Ancak konsept proje. Hayata geçeceği zaman daha detaylı çalışmalar yapılacak.”

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=24696

Editör - 23 May 2012. Kategori Ekonomi, Emlak, Haberler, Manşet. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4