İstanbul’un havası bozuldu

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) uydu haritaları ile İstanbul’un havasının son 10 yılda nasıl bozulduğunu belgeledi. NASA’nın tespitlerine göre, kentteki kontrolsüz büyüme ile havadaki solunumu kirleten azot dioksit oranı yüzde 50 oranında arttı.

Hava kalitesi göstergelerinin yeni ve yüksek çözünürlüklü küresel uydu haritaları kullanarak tespit eden NASA bilim insanları, 2005 ve 2014 yıllarındaki dünyanın çeşitli bölgelerindeki 195 farklı şehirin hava kirliliği değişimlerini takip ederek karşılaştırdı.

Buna göre İstanbul’da yüzde 50′yi bulan kirlilik artışı, Ankara’da yüzde 30, İzmir’de de yüzde 10 oranında gerçekleşti.

ABD ve Batı Avrupa’da ise kirlilik oranlarının uygulamaya sokulan yeni yönetmelikler sayesinde 10 yıl öncesine göre yüzde 20 ile 50 arasında azaldığı görüldü.

Raporda imzası bulunan isimlerden Trent Schindler, Hürriyet’e konuştu.

Schindler, özellikle İstanbul’daki kirililik artışını yetkililerin yasal olarak gerekli emisyon kontrolleri yönetmeliklerini devreye sokamamalarına bağladı.

Sarı-kahverengi renkli azot dioksit, otomobil egzozları, enerji santralleri ve endüstriyel faaliyetlerin bir sonucu olarak ozon tabakasının altına yerleşerek şehirlerde büyük bir solunum kirletici hale dönüşebiliyor.

CNN Türk

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=39944

Editör - 20 Ara 2015. Kategori Kent, Yaşadığımız Kent. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4