İyi bir Mülkiyeli – Müfit Özdeş – Haluk SAYAR

12.Haziran.2011 Pazar günü Türkiye’de seçim heyecanı  yaşanırken , Hürriyet – Pazar gazetesinde bir sayfa dikkatimi çekti.Şöyle bir göz atıp geçecekken,tüm sayfayı heyecan ve gözümde canlanan anılarla okudum.

Faruk Bildirici,Puzzle Portreler’de bizim Müfit Abiyle yani ‘’Deli ‘’- kendisi de söyleşide bundan bahsetmiş – lakaplı Dışişlerinden emekli Müfit ÖZDEŞ’le söyleşi yapmış ve tüm sayfa olarak bunu yazmış.

Müfit Abiyle tanışıklığım,1980 yılların başında Ankara’da çalışmakta olduğum şirketin müdürünün yakın arkadaşı olması vesilesiyle  oldu.Sonrasında kendisiyle Mülkiye Spor vasıtasıyla daha fazla birlikte olma fırsatı buldum.Müfit Abi hakkında çok derinlemesine bir yazı yazacak kadar kendisini fazla tanımam ama o süre içinde aklımda kalanlar bana bu yazıyı yazmama neden oldu.

Kendisi hani derler ya ‘’ Şahsına münasır’’,bugünün deyişiyle ‘’aykırı’’birisiydi.Hiçbir şeyi takmaz,elinden sigara eksik olmaz,giyimine önem veren bir yapıdaydı.Bu özelliklerini,Mülkiye Spor için birlikte uğraşırken daha yakından gözlemleme fırsatı buldum.Ankara Üçüncü amatör kümeye kadar düşmüş Mülkiye Spor futbol takımını,birinci amatör kümeye kadar gece gündüz uğraşarak Müfit abi çıkardı.Hatta o dönemde Mülkiye Spor futbol takımında iki tanede Alman oyuncu bulunuyordu ki,onları da Müfit abi ayarlamıştı.O dönem içim birinci lig takımlarında bile yabancı futbolcu parmakla gösterilecek kadarken,Mülkiye Spor’da iki tane yabancı vardı.

Sonradan Müfit Abinin resimlerini gazetelerde gördüm.Dünyada nerede sorun varsa o oradaydı.Somali’de,Afagnistan’da,Irak’da o vardı.Hele bir resmini hiç unatamam.Bir uyku tulumu içinde taş üzerine kıvrılmış uyurkenki halini gösteriyordu o resim.Kendisi de söyleşide bahsetmiş,o hiç makam , hiyerarşi,düzene gelecek bir adam değildi.Neyse oydu,lafını esirgemezdi.

Evini bir vesileyle ziyaretimizde görmüştüm,evi de aynen kendisi gibi değişikti.Heryer,sedef işlemeli sehpalarla doluydu ki,kendiside yapmaya meraklıydı.Ev tarih kokuyordu.

Sonrasında,Mülkiye Spor başkanlığı da yaptı.Söyleşisinde,’’Kulüp başkanlığı yapmak,Somali’de iş yapmaktan daha zor ‘’demiş.İşte bahsettiği o başkanlık Mülkiye Spor’daki başkanlıktı.Para yok ,pul yok.Gider fazla,gelir yok.Yani,Amatörlerin genel sıkıntısı.Sonradan,o dönemde Müfit Abi’nin Mülkiye Spor için evini bile sattığını,parasını da kuküp için harcadığını duymuştum.

Müfit Özdeş iyi bir Mülkiyeli,iyi bir abiydi.Kulakları çınlasın..

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=5445

Editör - 12 Haz 2011. Kategori Bizim Meydan, Mülkiyeden, Portreler, Spor, Yazarlar. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4