İyilik Yanımda Kal Demektir

İyilik de bozuldu.

Dünya değişti, insanlar bozuldu mu dersiniz? Aslında rekabetin getirmiş olduğu bir tür hayatta kalma mücadelesi.

Onursuzlaşmak, mecburiyet haline geldi kimileri için. Etik, karın doyurmaz bir ayak bağı oldu; çiğnendi. Bencilleştikçe insan, insanlıktan kaybeder oldu.

Küçük hesapların peşinde koşarken, aslında ne için yaşadığını unuttu insan. Kıskanan, yarışan, rekabet eden insan mutlu olmayı unuttu.

Gerçek dostlukları arar olduk.

İş arkadaşlarımız, sosyal çevremiz ve akrabalarımız. Artık kim dost, kim düşman belli değil. Hesapsız yaşamak için aptal olmak gerekir!

Çevresini izlemeden yaşayamayan, kıskanan, kendi menfaati için planlar kuran, kurgulayan biri ne kadar zavallıdır oysa. Kendi zavallı hayatlarından çalmakla kalmaz, karşısındakini de rahatsız eden parazit bir hayattır bu insanların yaşadıkları. Düşünsenize, başkaları olmadığında hayatında anlamlı bir yer kalmayacak insanlar yok mu etrafınızda? Rakipsiz yaşayamayanlardır bunlar. Ukala insanları bu yüzden severim. Kendi hallerinde ve sadece kendilerini üstün/iyi/bilgin gördükleri için ukaladırlar. Onların meseleleri kendileridir, başkaları değil.

Artık iyi şeyleri de ayırt edemez olduk. Saf düşünmeye hakkımız yok değil mi? Hayata karşı hep gardımızı almak zorundayız. Oysa birimiz diğerinin hakkına göz koymasaydı, yetinebilseydik, şükür edebilseydik olur muydu bunlar? Dünya böyle değil ve bunun farkındayız işte. Bütün zorluklarıyla kabulleniyoruz ve iyiliğe inancımızı kaybetmiyoruz. İyi ki aklımıza sahibiz diyoruz. Sahip olduğumuz tek şey belki de.

İyilik de bozuldu.

Günümüzde artık iyilik insanlar için bir koz haline geldi.

Kimileri karşısındakine güç göstergesi için iyilik yapar, hatta bunun için can atar. “Lütfen sana iyilik yapmama izin ver.” boyutundadır bunlar. Yaptığı iyiliğin hayırlı olmasından değil, karşısındakini kendisine muhtaç hissettirebildiği düşüncesiyle egosunu tatmin eder. Bu insanların teklif ettikleri iyiliği herhangi bir sebeple geri çevirdiğinizde ise size küsme derecesinde bozulurlar. Siz onları nasıl reddedebilirsiniz ki?

İyilik yapmak, borç vermek değildir asla. İyilik için karşılık beklenmez. Sizin gönlünüzden koparak yaptığınız iyilik başkaları için dünyanın en büyük ezikliğidir. Yaptığınız iyilik onlar için büyük bir yenilgidir. Çünkü onlar iyiliği yukarıdaki gibi görenlerdir. Bu sebeple her ne şekilde olursa olsun mutlaka size karşı bir iyilik yapmak zorunda hissederler kendilerini. Ne insanlar var.

İyilik bir koz, geleceğe bir yatırım, bir ego tatmini, karşındakinin özgürlüğünü satın alacak bir borç değildir.

İyilik…

Biz iyilik yaparken, aynı duruma kendimizi koyup yardımımızı, olanaklarımızı paylaşırız. İyilik sevgi gösterisidir ve paylaşmaktır iyilik. Dedim ya o anda kendimizi iyiliğe ihtiyacı olan insan yerine koyarız ve o anda iyilik yaptığımız insan ne kadar mutlu olacaksa biz de o kadar mutlu oluruz. Çünkü iyilik, bu dünyayı paylaşabilmek, birlikte yaşamaya tahammül edebilmek, karşındakini kabullenmek, varlığına değer vermektir. “Senin hak ettiğin bu hayatı yaşamanı istiyorum, buna küçük bir katkım olacaksa ne mutlu bana” demektir.

İyilik, iyi olmanı istiyorum demektir.

İyiliğin dünü, yarını olmaz. Bugündür iyilik.

İyiliği denize atmadığın sürece iyilik değildir.

İyilik, yanımda kal demektir, insanlığa sahip çıkmaktır.

Erman AKDENİZ

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=32191

Editör - 25 May 2013. Kategori Kişisel Gelişim, Yaşam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4