Kanal İstanbul ihaleye çıkıyor

Çılgın Proje Kanal İstanbul çok yakında ihaleye çıkıyor…

Erdoğan, Amerikan Ticaret Odası’nda Türk ve Amerikan iş adamlarına yaptığı konuşmada ‘Kanal istanbul’ projesini de yakın zamanda ihaleye çıkacağını açıkladı.

Amerikan Ticaret Odası’nda Türk ve Amerikan iş adamlarına hitap eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan şöyle konuştu: “ABD ile ticari hacmimiz 2012 itibari ile 20 milyar dolar seviyesindedir. Bu potansiyelinin altında bir rakamdır. Çok daha üstüne çıkmamız gerekiyor ve bunu da başaracak olan girişimciler burada bulunuyor. ABD 8.5 milyar dolara tekabül eden yüzde 8.4′lük payı ile Türkiye’nin dış ticaretinde üçüncü sırada yer alıyor. Biz isterdik ki ABD birinci sırada yer alsın ve açık ara alsın. ABD bunu yapardı yapması da lazım. Model ortaklık kolay değil. Onun karşılıklı olarak bizlere eklediği bazı yükler var. Şu anda dengelere baktığımız zaman dengeler biraz farklı. Şu anda ABD ile Türkiye arasındaki Serbest Ticaret Antlaşması ve yüksek düzeyde oluşturulan ortaklık konseyi yapacakları müşterek çalışmayla inanıyorum ki geleceği farklı şekilde hareketlendirecek ve biz bu çıtayı daha da yükselteceğiz.”

Hedeflerden birinin de Türkiye’nin kendi otomobilini yapması olduğunu söyleyen Erdoğan kim ne derse desin bunu gerçekleştireceklerini ifade etti. Erdoğan ayrıca üçüncü havaalanı ihalesinden sonra ‘Kanal istanbul’ projesini de yakın zamanda ihaleye çıkacağını açıkladı.

Kaynak-mimdap

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=32068

Editör - 18 May 2013. Kategori Haberler, Kent, Manşet, Yaşadığımız Kent, Yerel Yönetimler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4