Kritik uyarı!

Sağlık Bakanlığı, akciğer kanserine yol açtığı belirlenen “asbest” maddesinin tespit edildiği 30 il ve 473 köyde halkı uyaracak.

Akciğer hastalıkları ve kansere yol açtığı bilimsel olarak kanıtlanan asbest maddesinin kullanımı ve ticareti 31 Aralık 2010 tarihinde yasaklandı. 2010 yılı öncesi son 30 yılda asbest ithalat miktarı 500 bin ton oldu. Asbest konusunda uzman olan 24 üniversitenin öğretim üyeleri ile çalışma grubu oluşturan Bakanlık, Türkiye genelinde yaptığı araştırmada 30 il ve 473 köyde maddenin kullanıldığını tespit etti. 8 aylık çalışma kapsamında “Asbest Kontrolü Eylem Planı” hazırlandı. Planı uygulamaya koyan bakanlık, ilk etapta halkı bilinçlendirmek için broşürler hazırladı

’88 BİN KİŞİ KULLANIYOR’

Broşürde “Bugün itibarıyla yaklaşık 88 bin vatandaşın halen asbest ile temasa devam ettiği tahmin edilmektedir” denildi. 

BAKANLIK’TAN VATANDAŞA UYARI
Bakanlık uzmanları ve üniversite öğretim üyeleri tarafından hazırlanan bilgilendirme broşüründe şu hayati uyarılarda bulunuldu:

-Sıva, çatı, dam vb. toprak ile sıvanmış duvarların sıvası değiştirilmeli.
-Değiştirilemiyorsa sıvanın üstü plastik boya ile kaplanmalıdır. 
-Yerleşim alanına yakın asbestli araziler ağaçlandırılmalıdır. 
-Asbestli toprak içeren araziden geçen yollar asfaltlanmalıdır.

Kaynak-Mynet

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=33967

Editör - 14 Ağu 2013. Kategori Haberler, Manşet, Sağlıklı yaşam, Yaşam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4