Mülkiye’nin İlk Mezunlarından Bir İsim – Ahmet ŞENSILAY

 CAVA ŞEHBENDERİ HACI RASİM BEY

 

Abdülmecit’in “Kalem-i mahsus” (Özel Kalem) müdürü Süreyya bey’in oğlu Rasim bey, 1840’da İstanbul’da, Şehremini’ndeki bir konakta doğar. İlk ve orta öğreniminden sonra, 1859’da, o yıl açılan Mekteb-i Mülkiye-İ Şahane’de yüksek öğrenimini yapar ve 1862 yılında okulun ilk mezunları arasındaki yerini alır. Önce Dahiliye Nezareti’nde (İçişleri Bakanlığı) görev yapar, Sivas maiyet memurluğundan sonra Silivri kaymakamlığına atanır. Burada üç yıl görev yaptıktan sonra Hariciye Nezaretine (Dışişleri Bakanlığı) yatay geçiş yapar ve önce Ljubljana, bundan üç yıl sonra da Bükreş konsolosluğuna atanır. 1878-1879 Osmanlı-Rus savaşı esnasında merkeze alınır, 1885 yılında da Cava (Endonezya) başkonsolosu olarak imparatorluğun en uzaktaki görev yerine gönderilir. Fransa’daki arkadaşları aracılığıyla Paris’teki muhalefet çevreleriyle bağlantı kurar, yazışmalar yapar. Ama Abdülhamit’in istihbarat örgütünün kuşkuları üzerine başka bir göreve atanmak için yaptığı tüm başvurular sonuçsuz kalır ve Cava’da tam 23 yıl görev yapar. 1. Meşrutiyetin ilanı ve Abdülhamit’in tahttan indirilmesinden sonra 1908 yılında nihayet merkeze çağırılır, emekliliğini ister ve önce hacca gider, sonra da bir gemiyle yurda döner. Böylelikle ismine bir de “hacı” lakabı eklenir: Hacı Rasim bey. 23 yıl boyunca biriktirdiği maaşlarıyla, küçük bir servet yapmıştır. İstanbul’da, Sarıyer’de bir köşk yaptırır ve orada inzivaya çekilir. Günümüzden tam 100 yıl önce de, 14 kasım 1911’de, 71 yaşında iken orada vefat eder. Tek çocuğu, 1890 doğumlu olan kızı Ayşe Hamra hanımdır. Hamra hanım iki evlilik yapar. İlk eşinden bir kızı olur, ama kocası Çanakkale savaşında şehit düşer. Bunun üzerine bir süvari subayı olan Necmettin bey ile evlenir, ondan da üç çocuğu olur. Bunların ortancası olan Belma Melek hanım, benim annemdir.

Bu öykü kimi ne kadar ilgilendirir, bilemem; ama bu yazıyı, büyük dedem Hacı Rasim Bey Mülkiye’nin ilk mezunlarından olduğu için, onun vefatının 100. yılı dolayısıyla yazdım.

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=13786

Editör - 15 Kas 2011. Kategori Mülkiyeden, Portreler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

3 yorum - “Mülkiye’nin İlk Mezunlarından Bir İsim – Ahmet ŞENSILAY”

 1. Nejad Kumbasar

  Sevgili Ahmet,
  Genetik olarak zaten genlerinde Mülkiyelik varmış,Benim gibilerde sonradan Mülkiyeli olduk.Şimdi Galatasaray Lisesinden sonra neden MM seçtiğin açıklığa kavuştu;büyük deden Hacı Rasim Bey ışıklar içinde yatsın.Gözlerinden öperim.Sağlıcakla kal……

 2. Hasan Fehmi Doğuç

  Ahmet Bey’in eline sağlık.
  Yazıyı Endonezya’nın yeni büyükelçisi olacak arkadaşımız sebebiyle dönem Grup sayfamızda da paylaştım.

  Ceride’ye Not: Bu tür yazılarda yazar SBF’li ise mezuniyet dönemi de belirilmeli bence ..
  Hasan Fehmi DOĞUÇ (90-KY)

 3. Belkıs Dilmen Uçaroğlu

  Ahmet bey,çok ilginç,dün 85 yaşındaki annemle rahmetli Hacı Rasim beyi,Hamra hanımı benimde tanıma fırsatını bulduğum kızı Rana hanımı konuştuk.Hacı Rasim bey benim dedemin annesinin halasının oğluymuş.annem de benden rica etti bir araştırırmısın diye,bugün sizin yazınızı okuyunca çok duygulandım.Dünya bazen gerçekten de küçük.yazınızı da zevkle okudum.Teşekkürler,kaleminize sağlık.saygılar.Dr.Belkıs Dilmen Uçaroğlu.

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4