Mülkiye’ye de bahar gelir mi? – Kamil KASACI

Baharın gelişini en çok   boğazın tepelerinin erguvan rengine boyanmasıyla hissederim. Bugün TEM’de  köprüden  karşıya geçerken erguvanların o güzel renkleriyle yol kenarlarında sıra sıra açtıklarını görünce baharın artık  geldiğinin daha çok farkına vardım.

Erguvanlar Nisan’ın 15’inden itibaren açmaya başlar,  Mayıs başlarında boğazın her bir yakasında Kandilli’de, Vaniköy’de,  Bebek  Aşiyan  arasında  tepeler erguvan rengine bürünür. . Mayıs’ın 20’sine kadar sürer bu.  Erguvan çiçeğinin ömrü kısadır,  birdenbire kaybolurlar dünyamızdan…

Her seferinde  boğaza inip doyasıya seyredeyim, dokunayım  diye düşünürüm, ama  zaman hızlı akar  İstanbul’da, bir bakarsınız  Mayıs’ın ortasını bulmuşuz. Ve daha henüz doymadan, henüz keyfini çıkaramadan kaybolurlar erguvanlar…

Erguvanlar böyledir işte.. Tüm güzellikleriyle  ruhunuzda bir sevinç oluştururlar, sonra da bir sonraki bahara kadar  çekip giderler..

Mülkiye’ye de böylesi bir bahar gelir mi ? Yoksa kısa mı sürer ömrü erguvanlar gibi ?

Mülkiye camiası  baharın gelişini müjdeleyen 21 Mart’tan hemen birkaç gün sonra bir seçim geçirdi. Güzel güneşli bir günde Mülkiye’nin bahçesinde  bir bahar sevinci yaşadık, fotoğraflar çekildi, anılar tazelendi, bir yaş daha yaşlanmış olmanın  kırışıklıkları, ama hala içimizdeki coşkuyu yitirmemiş olmanın sevinci vardı yüzümüzde.

Sonuçta  kimi kazanmanın sevinci ile kutlamalar yaparken, kimi de  kaybetmenin hayal kırıklığı ile bitirdi günü. Akşam olup bahar akşamlarının o tatlı serinliği yüzümüzü okşarken kimimiz çoktan İstanbul, İzmir, Eskişehir, Adana yollarını tutmuş, kimimiz ise Mülkiyeliler Birliğinde kadeh kaldırıyordu.

Bir meltem  gibiydi  seçim sonrası. Seçim sonucunu olgunlukla karşılayanlar yeni yönetimi kutladılar, yeni seçilen başkanımız da kendisini seçenler kadar seçmeyenlere de bir bahar dalı uzattı.

Seçimin hemen ardından sorunsuz bir devir teslim yapıldı, Vakıf Yönetim Kurulu eski ve yeni seçilenlerin katılımıyla toplandı, Kazan A.Ş. Genel Kurulu yapıldı.

Geçenlerde yönetimin Mülkiyeliler Birliği’nin bahçesindeki kurumakta olan ağaçların kesilip yerine yeni ağaçların dikileceğine dair haberini okuduk.

SBF Tiyatro topluluğu yeni oyunları “Sokağa çıkma yasağı”nı  23 Nisan’da sergilemeye başladı.  Önce Ankara’lı seyircilere sunulacak olan oyun daha sonra Eskişehir, Bursa, İstanbul ve İzmir’de sahne alacak.

26 Nisan’da Mülkiyeliler Birliği SBF öğrenci toplulukları ile buluşuyor.

Eski yönetim tarafından planlanmış olan “ Tarih boyunca Çağdaşlaşma Mücadelemiz”  adlı çalıştay yeni yönetimin de desteğiyle 26-27 Nisan günlerinde yapılacak.

Güzel gelişmeler bunlar. Uzaktan izlediğimiz kadarıyla bu bahar havası bir süre daha devam edeceğe benziyor. Ama bu bahar havasına aldanmamak lazım. Bahar tıpkı erguvanlar gibi ruhumuzda bir sevinç dalgası oluşturup sonra işlevini tamamlamış olmanın rahatlığıyla gidecek.

Baharı fırsat bilip fidanları sulamak, baharın o yenileyici, coşku verici gücünden faydalanıp eski kırılmış dalları budayıp , yeni filizlenmiş dalları koruyup güçlendirip, onların  sağlam ve kolay kırılmayacak dallar haline gelmesini sağlamak  lazım.

Mülkiye’deki bu bahar havasını sağlam ve köklü bir birlikteliğe dönüştürmek için önce Mülkiyeliler arasında bu bahar havasını yaygınlaştırmalı. Bunun için de Mülkiyeliler  Birliği’nin bahçesinde, koridorlarında, terasında o dostluk ve birliktelik havasını artık bir daha dönülmeyecek şekilde yerleştirmeli.

Bu bahar havasına aldanıp eğer rehavete düşer, üstümüze düşenleri yapmazsak bir süre sonra sıcakların yakıcı ateşiyle kavrulup  sonra da dondurucu soğuk günlere dönmemiz de mümkün.

Hiç birimiz,  kırgınlıkların had safhaya ulaştığı o günleri tekrar yaşamak istemiyoruz. Bunun için de asgari müştereklerimizi  hatırlayıp,  o müşterekler etrafında önce Birlik için, sonra da okul, öğrenciler ve mezunlar için neler yapabileceğimizi  düşünmemiz ve projelerimizi el birliğiyle hayata geçirmemiz lazım.

Mümkün mü ? Sadece mümkün değil, aynı zamanda elzem de..

Bugün Birliğin  diğer kuruluşlarla birlikte yaptıkları ” Afet yasasına itiraz ediyoruz” açıklamasını okuyunca bunu daha da güçlü olarak hissettim.

Bekliyorum ve inanıyorum ki,  seçim günü var olan o bahar coşkusu bizi yeni bir başlangıca ve Mülkiye’nin tekrar o arzulanan konumuna ulaşması için bir  çıkış dalgasına ulaştırabilir.

Yeter ki bunu güçlü bir şekilde isteyelim ve dile getirelim.

1976 – 1983  Mülkiye         kamilkasaci@gmail.com

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=23843

Editör - 24 Nis 2012. Kategori Bizim Meydan, Forum, Mülkiyeden, Yazarlar. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

1 Yorum - “Mülkiye’ye de bahar gelir mi? – Kamil KASACI”

  1. Aygul Ozkaragoz

    Bu yonetimin iki duyurusunu ve ilgilendigi konulardaki cabalarini cok isabetli buldum. Yazinizdaki rehavete kapilmadan bahar filizlerini saglama alma gorusune katiliyorum. Yeni yonetim daha genc, daha taze gorunuyor. Genclik coskusuyla Afet Yasasi gibi genel sorunlarimiza oldugu kadar Gashane projemizle de ilgileneceklerini umit ediyorum.

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4