“Neonazi Cinayetleri ve Almanya’da Derin Devlet” konulu panel

“Neonazi Cinayetleri ve Almanya’da Derin Devlet” konulu panelde, Almanya’da 2000 -2007 yılları arasında gerçekleşen ve Türkiyeli göçmenleri hedef alan ırkçı cinayetleri konuşacağız.

Almanya’da 2000-2007 yılları arasında gerçekleşen ırkçı seri cinayetler on kişinin ölümü ile sonuçlanmıştır. Saldırılar Türkiyeli göçmenleri ve bir Yunan göçmeni hedef almıştır. Saldırıların sorumlusu olarak öne çıkan örgüt Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) isimli neonazi terör örgütüdür. NSU’nun patlayıcı madde kullanarak gerçekleştirdiği saldırılar sonucunda yirmiden fazla insan da ağır ya da hafif biçimde yaralanmıştır. Bu saldırılara tanık olan, yakınlarının, komşularının ve diğer insanların yaşadıklarını görerek travma yaşayan ve kendini korumasız ya da güvensiz hissedenlerin sayısı çok daha fazladır.

Cinayetlerin kurbanları genelde dönerci dükkanı sahipleri gibi küçük işletme sahipleriydi. Alman yetkililer cinayetler için üç şüpheli tespit etti. Şüphelilerden ikisi 4 Kasım 2011′de başarısız bir banka soygununun ardından intihar etti. Geriye kalan kadın şüpheli Beate Zschäpe ise polise teslim oldu.

Örgütün Kasım 2011’de çökmesiyle birlikte, polisin, soruşturmayı yürüten özel birimlerin ve savcılığın bu konuyla ilişkili olarak başarısız olduğu ve NSU kurbanlarını çeşitli önyargılarla fail olarak tespit edildiği de kamuoyuna yansımıştır. Federal Meclis’te ve üç eyalet parlamentosunun bünyesinde yer alan Parlamento Soruşturma Komisyonları, yapılan yanlışları, başarısızlığın nedenlerini ve saldırılara maruz kalanların yaşadıkları ayrımcı ve aşağılayıcı muameleyi araştırmak üzere görevlendirilmiştir.

Cinayetlerde ve bombalı saldırılarda rölü olduğu ve suç ortaklığı yaptığı gerekçesi ile Beate Zschäpe’e karşı açılan ceza davası, NSU üyesi diğer dört sanıkla birlikte Nisan ayında Münih Ceza Mahkemesi’nde başlayacaktır. 4 Nisan 2006’da, Dortmund’da NSU tarafından öldürülen Mehmet Kubaşık’ın eşi Elif Kubaşık, Münih’teki ceza davasında müdahil davacı olarak bulunacaktır.

Elif Kubaşık ve davaya Berlin’den katılan avukatı Carsten Ilius ile yaptığı araştırmalarla, Neonaziler ve yaşam alanları konusunda uzmanlaşmış gazeteci-yazar Maik Baumgärtner, deneyimlerini İstanbul ve Ankara’da kamuyla paylaşmak istemektedir. Yapacakları toplantılarda, NSU’nun tarihi ve örgüt yapısı konusunda bilgilerini paylaşacak, başta Elif Kubaşık olmak üzere NSU saldırılarına maruz kalanların acı deneyimlerini aktararak, Münih’te başlayacak olan ceza davasının önemini anlatacaklar.

Mülkiyeliler Birliği Genel Merkezi

 

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=30929

Editör - 26 Mar 2013. Kategori Forum, Mülkiyeden. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4