Planları şimdiden iyi yapmak gerek – Hikmet BAYDAR

Hatırlarsanız sizlere daha önceki yazılarımızda ABD’nin Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımların USD dışı alternatif arayışlarını hızlandırabileceğini düşündüğümüzü belirtmiştik.

www.3-goz.com

Rusya İran ile 20 milyar USD tutarında mal değişimi için anlaşma yapmaya hazırlanıyor. Bu çalışma başarılı olursa Rusya diğer bağımsız devletler topluluğu üyeleri ile de bu çalışmasını artırabilir.

Bugün ECB Başkanı Draghi faiz oranı ile ilgili açıklamalar yapacağından tüm piyasa bu açıklamaya odaklanacak.

FOMC toplantılarında FED’in ilk faiz artırımına 2015 yılı ortalarında başlayabileceği düşüncelerinin konuşulmaya başlandığı bilgileri piyasaya ulaşmış durumda. Bu durumda gerek kredi kullanımı gerekse doların durumunu yakından takip edenlerin 2015 yılının ortalarına yaklaştıkça dikkatli olmaları gerekmektedir. Planları şimdiden iyi yapmak gerekiyor.

Yellen’in piyasaya moral niteliğindeki açıklamalarından sonra şimdi de Çin’in ekonomiye teşvik vereceği konuşuluyor. Bu tür spekülasyonlarla piyasanın risk iştahı yukarda tutulmaya çalışılıyor. Doğal olarak da TL bu gelişmelerden etkileniyor.

Yurtiçinde enflasyon verisi yakından takip edilecek beklentilerden farklı gelmesi piyasada dalgalanma yaratabilir.

€/$ paritesi dün yatay seyrindeki hareketlerine devam etti. 1.3768 seviyesinden güne başlayan parite 1.3768-1.3816 bandında hareket etti. Orta vade sinyaller hala aşağıyı gösteriyor.1.3850 seviyeleri direnç bölgesi durumunda. Destek seviyesi ise 1.3710 seviyelerindedir. Draghi’nin konuşması bu seviyeleri test ettirebilir.

USD dün 2.1377 TL seviyesinden güne başladı. Daha sonra 2.1486 TL seviyesine kadar yükselen parite gelen satışlarla direnemeyerek 2.1190 seviyesine kadar gevşedi ve günü 2.1282 seviyesinden tamamladı. Seçim sonrası aşağı sert kırılma yaşayan paritede RSI göstergesi kısa vadede aşırı düştü sinyalleri ürettiğinden tepki çıkışlarına hazırlıklı olmakta fayda var.

Avro dün 2.9494 TL seviyesinden güne başladı ve 2.9672 seviyesine kadar yükseldi. Daha sonra gelen satışlarla 2.9216 seviyesini gören parite günü 2.9304 TL seviyesinden tamamladı. Bu sabah 2.9411 seviyesinden işlem gören paritede RSI göstergesi kısa sürede aşırı düştü sinyalleri üretmektedir. Bu nedenle tepki çıkışı potansiyeli artmıştır.

USD/JPY paritesi orta vade yukarı sinyalleri eşliğinde çıkışını sürdürmektedir. 13.9420 seviyesinden işlem gören parite direnç bölgesine girmiş durumdadır. Bu nedenle yeni yukarı yönlü pozisyon almak riskli görünüyor. En azından direnç bölgesini aşmasını beklemekte fayda var.

GBP/USD paritesi yatay seyirde ve orta vade yukarı sinyalleri eşliğinde hareketine devam etmektedir. Son işlemler 1.6645 seviyesinden geçen paritede ciddi dalgalanmaların her an olabileceğini unutmadan işlem yapmakta fayda var. Kısacası fazla risk alınmamalıdır.

Önerimiz; 2.1250 seviyelerinin destek olması nedeniyle bu seviyelerden USD/TL alımı yaparak yükseliş potansiyelinin değerlendirilmesi teknik açıdan mantıklı bulunmaktadır.

Saygılarımızla

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=36912

Editör - 3 Nis 2014. Kategori Ekonomi, Yatırımcı Köşesi. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4