Prof. Dr. Ayhan Yalçınkaya’dan SBF Dekanı’na açık mektup

ayhanyalcinkaya1

Prof. Dr. Ayhan Yalçınkaya, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim elemanlarının üye olduğu mail grubundan çıkarıldı. Kısa bir süre önce emekli olan Prof. Dr. Ayhan Yalçınkaya, gruptan çıkarılmasının emekliliği ile ilgili olmadığını duyurdu. Prof. Dr. Yalçınkaya, dekanlığın kendisine liste üyeliğinin sonlandırıldığına ilişkin telefon mesajı gönderdiğini bildirdi.

Benzer durumda olan bilim insanlarını gruptan çıkarılmadığını hatırlatan Yalçınkaya, yapılmaya çalışılanın dekanlığın icraatlarının SBF kamuoyuyla paylaşılmasının önlenmesi olduğunu söyledi. Ankara Üniversitesi öğretim üyelerini üye olduğu Ankara Üniversitesi mail grubuna açık mektup yazan Yalçınkaya, “Kaldı ki siz beni fakülte listesinden atsanız bile, dilediğim anda o fakülte listesinde yine görüşlerimi paylaşabileceğimi biliyorsunuz; sizin unutmuş olduğunuzu düşündüğüm bir sözcük sayesinde: Dayanışma!” diye yazdı.

Prof. Dr. Ayhan Yalçınkaya’nın SBF Dekanı Orhan Çelik’e hitaben yazdığı açık mektubun tamamı şöyle:

“Sayın Orhan Çelik,

sizi kutluyorum; dekanlığınızda yeni bir aşamayı daha geride bırakmış oluyorsunuz. Ekte, tüm Ankara Üniversitesi listesi mensuplarıyla paylaşmış olduğum ekran görüntüsünden de anlaşıldığı gibi,şimdiye kadar görülmemiş bir şey yapıp, SBF mensuplarının (emekli olsun, olmasın) kurumsal ileti adresleriyle üye olduğu SBF listesinden beni atmış bulunuyorsunuz. Sanırım bu listeden böyle atılan ilk kişi olma onurunu bana bahşetmek istediniz. Çok teşekkür ediyorum. Bunun benim emekliliğimle ilgisi olmadığını hepimiz biliyoruz. Eğer öyle olsaydı mesela (…)’i, mesela (….)’ı ve diğer tüm emeklileri de listeden çıkarmış olurdunuz. Aynı şekilde, bu eyleminizin liste kullanım kurallarıyla ilgili olmadığını da biliyoruz. Eğer elinizde böyle bir gerekçe olsaydı tepe tepe kullanırdınız. Yapmaya çalıştığınızın şeyin apaçık bir susturma, engelleme, icraatlerinizin SBF kamuoyuyla paylaşılmasının önlenmesi olduğu açık. Bu girişiminizin boyutlarını ve zengin anlam dünyasını size anlatma zahmetine de girişmeyeceğim. Çünkü ben size ne anlatmaya çalışırsam çalışayım,siz bu tasarrufun sizinle ilgili olmadığını söyleyerek söze gireceksiniz. Belki de öyledir. Belki de sorumlu siz değilsinizdir. Bu daha da kötü sizin adınıza, eğer durum buysa. Başında bulunduğunuz kurumun bir mensubu, kurumunuzun listesinden sizden habersiz ya da size rağmen atılabiliyorsa, sizin kendi kurumunuzda, kendi konumunuzla ilgili bir problem var demektir ki takdir edersiniz ki bu benimle ilgili değil, sizinle ilgili. Yok eğer bu sizinle ilgili bir tasarrufsa, yine ben ne anlatırsam anlatayım, sizin bir gün, kendinizi güvenli hissettiğiniz odalarda (ya da balkonlarda) şöyle dediğinizi ya da diyeceğinizi duyar gibiyim: “Ama Ayhan Hoca da çok sert yazıyor, hocalarımız rencide oluyor, ben ne yapabilirim ki, hem aşağıdan hem yukarıdan ciddi baskıyla karşı karşıyayım, mazallah listenin tümünün kapatılmasına seyirci mi kalalım, listenin hayatta kalabilmesi için Ayhan Hocanın listeden çıkarılması gerekiyordu, benim elimden ne gelir ama herkes beni suçluyor, ben ne yapayım?”

Beni listeden çıkarmakla neyi engellemiş oldunuz? SBF’yle ilgili bir sorunun doğrudan bu kez üniversite listesiyle paylaşılmasına vesile oldunuz. Bunun açık anlamı bu. Bundan sonra olacak olan da bu. Üniversite listesinden de atılmadığım sürece (ki henüz atılmamışım, sabah deneme yazıp bir ileti gönderdim; dağıtıldığı, yani üyeliğimin burada sürdüğü anlaşılıyor) fakültedeki icraatlerinizle ilgili eleştirilerimi, tasarruflarınızı buradan paylaşmaya devam edeceğim. Kaldı ki siz beni fakülte listesinden atsanız bile, dilediğim anda o fakülte listesinde yine görüşlerimi paylaşabileceğimi biliyorsunuz; sizin unutmuş olduğunuzu düşündüğüm bir sözcük sayesinde: Dayanışma!

Bu tasarrufunuzla ilgili dekanlığınıza dilekçe verebilirdim, nedenlerini sorabilirdim ve hatta liste üyeliğimin iadesini talep edebilirdim. Ama bunların hiçbirini yapmayacağım, merak buyurmayınız. Çünkü liste üyeliğimin sonlandırılmasına tepki göstermesi gereken, iadesini talep etmesi gereken ben değilim. Tam da iletilerimden ötürü rahatsız olanlar, o iletiler üzerinden benden nefret edenler başta olmak üzere SBF mensupları!Aksi halde rahatsız oluşlarına da, nefretlerine de sahip çıkmamış olacaklar!Kendilerine, ait oldukları kuruma, akademisyenliklerine saygı ve sahiplenme gereği bunu yaparlar ya da yapmazlar. Artık bu onlarla sizin aranızdaki bir mesele!

Sayın Dekan,

beni listenizden atarak bana tanımış olduğunuz bu istisnai yer ve rol için minnetlerimi kabul buyurunuz lütfen. Kuşkusuz siz de bu ve benzeri adımlarınızla, gerek kurumunuzun gerekse benim kişisel tarihimde istisnai bir yer edineceksiniz, edindiniz, edinmeye devam ediyorsunuz.

Saygılarımla…

Ayhan Yalçınkaya (Emekli SBF Profesörü)”

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=44068

Editör - 9 Oca 2019. Kategori Mekteb-i Mülkiye, Mülkiyeden. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4