SEÇİM HOŞ GELDİ, SEFA GELDİ – Naim KANDEMİR

Herkes eli yüreğinde 24 Haziran gecesini bekliyor. İktidar da muhalafet de, yandaşlar da siyasal İslamın gitmesini isteyenler de.
Ortalıkta dolaşan seçim anketleri, anlaşılıyor ki esas olarak seçmenlerin algısını manüpüle etmek amaçlı.
Simülasyona dayalı oy hesaplamaları gösteriyor ki; milletvekili seçimlerinde HDP barajı geçirtilmezse, 70 civarında milletvekilliği AKP’ye gidecek ve Mecliste çoğunluğu ele geçirecekler. Aklın yolu, batıdaki seçmenin de bir kısmının HDP’ye en azından bu gerekçeyle oy vermesini gerektiriyor.
Aynı şekilde 2. tura kalacağı çok muhtemel olan cumhurbaşkanlığı seçiminde de İnce’nin desteklenmesi gerektiği belli.
Solda şöyle bir değerlendirme var: 1. turda Demirtaş’a , 2.turda İnce’ye veririm oyumu. Olabilir de… 2.tura Akşener kalırsa ona oy vermem, diyenlere sormalı; 2.turda Akşener sürprizini yaşamamak kendi elinizde değil mi?
***
Siyasal İslam tarafından süt dökmüş kediye döndürülmüş olan sermaye sınıfının temsilcilerini izliyorum: tıs yok. N’oldu Ecevit hükümetine karşı boy boy gazete ilanlarıyla cihat eden cengâverlere?
Sınıfsal karakteriniz, sınıf renginiz değiştiriliyor, sesiniz çıkmıyor. Bir mücadele sonucu sınıf olup, servet sahibi olmadınız ki, kadrini kıymetini bilesiniz değil mi? Devlet desteği, servet gaspları… Olacağı buydu. Haydan gelen huya mı gitsin? Nereye dönerseniz dönün niyetleri belli!
***
Belli ki iktidar Bayramdan sonra elindeki son barutu da harcayacak ve Kandil’e bir operasyon yapılacak. Muhalefet bu kez beklediği faydayı iktidara aldırmayabilir. Barışın bayrağını yükseltmek, çocukların ölmemesini, anaların ağlamamasını istemek Millet İttifakı’yla sonuç alınabilecek bir zemin yaratıyor…
***
Seçim kadar 24 Haziran gecesi seçim sonuçlarının açıklanmasında ne yapılacağı da önemli olacak.
16 Nisan gecesi ne yapıldıysa o yapılmamalı, ne yapılmadıysa o yapılmalı. Bunu elbette Kılıçdaroğlu değil; İnce yapmalı. Farkında olmalıyız ki, İnce’nin adaylığının açıklanmasıyla bayrak el değiştirdi.
24 Haziran gecesi İnce de YSK marifetlerine karşı Kılıçdaroğlu gibi davranırsa; o da o gece bayrağını sarıp cebine koymuş demektir!
Konuşmalarında 50 bin avukatla YSK önünde olacağını söyleyen İnce’nin gerekli tavrı göstereceği ümit edilmeli ki halkın pişirdiği ekmeği kimseye çaldırmayacağını geç de olsa herkes görmeli o zaman…
Seçim sonuçları açıklandığında, hak edilmiş olan gasp edilirse; Kılıçdaroğlu ve İnce 16 Nisan gecesi hatasını tekrar yaşarlarsa; 850 civarındaki Parti delegesiyle Kemal Bey, Genel Merkez’inde kek yiyip çay içer, İnce de verdiği emeğe ve insanların yükselen umutlarına yazık eder.
Devrimciler ise, biz ne faşizmler gördük deyip duruyorlar zaten.
12.06.2018

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=43599

Editör - 12 Haz 2018. Kategori Mülkiye'den Damlalar, Mülkiyeden. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4