Seçimlere doğru son sözler ve Ceride-i Mülkiye’nin rolü

Merhaba,

25 Mart Genel Kurulu’na  sadece 3 gün kala, Ceride-i Mülkiye olarak biz de 1. Yaşımızı kutladık.

21 Mart Çarşamba akşamı Şişli’de İstanbul Mülkiyeliler Vakfında  50 kişiyi aşkın  seçkin bir toplulukla, güzel bir akşam yaşadık. Geceye ait izlenimler ve fotoğrafları yakında Ceride-i Mülkiye’de paylaşacağız.

Bu arada 25 Mart Genel Kurulu’na doğru son görüşler, son toplantılar, son ataklar devam ediyor.

Bu Genel Kurul sürecinin diğer  Genel Kurullardan en önemli farkı, Ceride-i Mülkiye’de 31 Ocak 2012’de  açtığımız  “Nasıl bir Mülkiye? Nasıl bir Mülkiyeliler Birliği “ başlıklı bir Forum sayfası oldu. O günden bugüne bu konuyla ilgili tam 61 yazı, yorum ve haber paylaştık. Seçime katılan, Mülkiyeliler Birliği ile ilgili görüşü olan her kişi, her grup  Ceride-i Mülkiye’de görüşlerini, fikirlerini, projelerini paylaştı.

http://cerideimulkiye.com/?cat=69

Seçim öncelerinde  yaşamak istemediğimiz bazı incitici durumlar söz konusu oldu ise de, genel olarak seçim sürecinin taraflarca çok olgunlukla yürütüldüğünü gördük.

Daha önceki Genel Kurullar öncesinde seçimle ilgili tartışmalar daha çok mail gruplarında yapılır, bir mail grubunda paylaşılan bir yazı bazen bir diğerine forward edilir ve herkesin ortak olarak görüşlerini ortaya koyabileceği bir mecra olmadığı için zaman zaman  tartışma düzeyi çok incitici noktalara varabilirdi.

 Ceride-i Mülkiye olarak seçim öncesi böyle bir  “ortak mecra” görevini üstlenmiş olduk. Hiçbir kişi ya da grubun yazısını dışarda bırakmadan,  ortak bir tartışma platformu ya da Forum görevini üstlendik.

Her kişi ve  grubun Ceride-i Mülkiye’nin bu rolünü  kabul ederek, bu platformu kullanması  bize onur vermiş ve sorumluluğumuzun önemini hatırlatmıştır. Aynı zaman da seçim sürecinde yazılanların daha geniş bir kitleye ulaşmasına zemin hazırlayarak, oldukça yumuşak bir atmosferde geçmesini sağlamıştır.  Herkes görüşlerini tüm camianın rahatlıkla ulaşabildiği  herkese açık bir platformda paylaşınca, eleştiriler  karşılıklı saygı ve nezaket içeren bir uslupla yapılmaya başlamıştır.

Herşeyden önce bu ortamda Ceride-i Mülkiye olarak üstlendiğimiz bu görevi olabildiğince iyi yürütmeye çalıştık ve olumlu tepkiler aldık.

Mülkiyeliler Birliğinin  etkin bir sivil toplum örgütü olma özelliğini yürütebileceği  sağlıklı bir fiziki mekana kavuşması,  üyeleri ile ilişkilerini daha üst noktalara taşıması, kamuoyunda  baskı grubu olarak üstüne düşeni en iyi şekilde yapabilmesi,  tüm Mülkiyelilerin ortak arzusudur.

Bu konuda 83 mezunu arkadaşımız Selim Soydemir Ceride-i Mülkiye’nin bu işlevini şöyle ifade etmişti : “

Sevgili Ceride-i Mülkiye;
Aslında bizlere okuyabileceğimiz ve yazabileceğimiz bir ortam yarattığınız için teşekkür ederim.
Hele Mülkiyeliler Birliği seçimleri nedeniyle oluşturulan serbest tartışma ortamı için de teşekkür etmek istiyorum.

Malumunuz bizde “tartışma” demek veya “tartışalım” demek benim fikirlerimi serbest bir şekilde kabul et demektir. Ceride-i Mulkiye bu tür tartışma şeklinden farklı bir tartışma ortamı yaratmıştır.”

Aynı konuda 75 mezunu Mekan DEMİRKAYA da Ceride-i Mülkiye’nin yayını ile ilgili şunları söylüyordu :

“MB seçimleriyle ilgili olarak mülkiyeli sorumluluğu  ekseninde objektif ve demokratik yayınınız nedeniyle şimdiden en güçlü Mülkiye gazetesi haline geldiğinizi görüyorum..

Tebrik ediyor.. çizginizin bu şekilde.. devamını diliyorum.”


25 Mart Genel Kurulu’nda seçim yarışına girmiş beş  grup ve başkan adayına da seçimde başarılar diliyor, genel Kurul öncesi son mesajlarını vermeleri için hazır olduğumuzu kendilerine iletiyoruz.

Seçim, yeni bir döneme hazırlık anlamına geldiği için önemli. Seçime katılmak da hepimizin bir sorumluluğu.

Bu anlamda Ceride-i Mülkiye olarak herkesi 25 Mart Genel Kuruluna katılarak oy kullanmaya davet ediyoruz.

Kime oy verirseniz verin, öncelikle demokratik hakkınızı kullanın ve tercihinizi yapın. Genel Kurula katılım sayısı ne kadar çok olursa ve seçilen grup ne kadar çok oy ile seçilirse o kadar temsil oranı güçlü bir seçim yapmış oluruz.

Sözlerimiz özellikle Ankara dışındaki şehirlerde yaşayan arkadaşlara.

Ancak onların da uzun bir zamandır çözülemeyen haklı bir talepleri var. Genel Merkez seçimleri için tüm şubelerin üyeleri kendi şehirlerinde oy kullanabilme imkanına sahip olmalılar. Bu konuda Dernekler Kanunu elimizi kolumu bağlasa bile bir yolunu bulmalı ve Ankara dışındaki oyların en geniş ve en demokratik temsili için gerekli girişimleri yapmalı ve bir formül bulmalıyız.

Bu durum Hannibal’in meşhur sözünü animsatiyor:

“ Ya bir yol bulacağız, ya da bir yol açacağız”

Gelelim seçim sonuçları ve seçim sonrasına.

Hasan Fehmi Doğuç bunu  Seçimden sonra da kazanamayan 4 adayın -ekibi ile- seçilene tam destek vermesi umudu ile .. şeklinde ifade etmişti.

Füsun Çiçekoğlu da  “Kazanmak kadar kaybetmeyi de bilmek “ başlıklı yazısında” Görevin yerine getirilmesini sağlamak için gerekli kolaylaştırıcılık görevi, en çok da seçimleri kaybedenlere düşer. Seçimleri kazanmak kadar, kaybetmeyi de bilen yöneticilere her kurumun ihtiyacı vardır.” diyordu.

Evet, artık son üç güne giriyoruz. Her kim kazanırsa kazansın, o bizim, hepimizin başkanı olacak. Hep birlikte onlara destek olacağız.  Hep birlikte Mülkiyeliler Birliği’nin daha ileri gitmesi için  çalışacağız.

Öte yandan seçilen başkan ve Yönetim Kurulu da kendilerine oy verenler kadar vermeyenlerin de başkanı olduklarını bilerek toparlayıcı, birleştirici bir şekilde kimseyi dışlamadan camianın tümünü kapsayacak şekilde hareket edecekler.

Biz, Ceride-i Mülkiye olarak, Mülkiye camiasının tamamını kapsamayı kendisine  hedef olarak belirlemiş   bir gazete olarak bağımsızlığımızı sürdüreceğiz ve her zaman Mülkiyelilerin kendilerini ifade edebileceği bir mecrada yol alacağız.

Tüm adaylara başarılar diliyoruz.

Seçimlerin tüm camia için  çözüm getirici olması arzusuyla,

Ceride-i Mülkiye

http://cerideimulkiye.com/

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=22171

Editör - 23 Mar 2012. Kategori Editörden, Forum, Mülkiyeden, Yazarlar. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4