Şöhret istemiyor ama kaçışı yok!

UMUT EROĞLU

Nijeryalı baba ve Alman annenin çocuğu Nneka’yı Efes Pilsen One Love’da seyrettik, insanları nasıl da mıknatıs gibi çektiğine şahit olduk. Nneka’nın yeni albümü ‘Soul Is Heavy’ eylülde huzurlarınızda. Iskalamayın…

Efsanevi afro kadın şarkıcılardaki tılsım, onun sesinde doğuştan var. Belki de aralarındaki en politik figür olarak anılacak ileride. Nneka’yı hemen bulmalısınız. ‘Victim of Truth’ ve ‘No Longer At Ease’ adlı iki albümü var. Türkiye’de hakkında çıkan yazıyı üç yıl önce Radikal’e yazan Müjde Yazıcı, “Lauryn Hill’in kaprissiz hali” demişti. Sahne arkasında gördük ki değişen tek şey, giderek artan şöhreti. Eylülde yeni albümü ‘Soul Is Heavy’ geliyor, ıskalamayın.

Yeni albümün sound’u, bir öncekine göre daha parlak, cilalı gibi…

Evet, çünkü öncekini evin bodrumunda kaydetmiştik. Hiç bütçe yoktu. Cubase (kayıt programı) bile korsandı. Hiçbir şey cilalanmış değildi. Belki de bu yüzden dürüst ve saf bir albümdü. Yenisinde ise profesyonel stüdyoya girdik. Sonra gidip Cubase’dekilere söyledim ilkinde korsan kullandığımı.

Hit olan ‘Heartbeat’ insanın hemen kanına giren bir şarkı, böyle olacağını bekliyor muydunuz?

Başta sadece bir davul loop’u vardı. Üstüne söyledim, bir saatte kaydettik. Sonra prodüktörler işin içine girdi. Aslında başta kimse umursamadı o şarkıyı biliyor musun? Fazla uğraşmadık, hiç düşünmedik. Nijerya’ya gidip video kaydettim ve MTV’ye gönderdim. 3 ay boyunca 1 numarada kaldı. Anlayamadım. Daha da tuhafı, o şarkıda Batı dünyasını eleştiriyorum ve Batı’nın en çok beğendiği şarkı bu oldu.
Batı’da bu artık bir trend neredeyse.. “Biz bazı şeyleri yanlış yaptık ve bize bunu söyleyin”. Günahlar çıkıyor.
Vow! Bu gerçekten iyiydi. Hiç böyle düşünmemiştim. Ama bu şeytanca!

Concrete Jungle (Betondan vahşi orman) ne demek?

Amerika’ya ilk geldiğimde, gökdelenleri gördüm. Ve güneşi kestiklerini. Güneş önemlidir. Biz ışık insanlarıyız. Senden ışığı sakladıkları zaman, gerçeği de saklarlar. Güneş olmadığında gerçek olanı göremezsin. Concrete Jungle albümü Amerika için yapılmıştı. Bugünkü Amerika’yı Amerika yapan Afrika kökenlerini hatırlatmak istedim.

Bob Marley’in mirasını sürdürüyorsunuz…

Bilmem, ben sadece iyi bir insan olmaya çalışıyorum.

‘Gerçek’ öğesini çok kullanıyorsunuz. Nedir ‘gerçek’?

Kendimi dürüst bir insan olarak görüyorum. Ve dürüst olduğunda, bunun sonuçlarına katlanmak zorundasın. İnsanların duymak istemediği, konuşmak istemediği çok şey var. Nijerya hakkında özellikle; petrol, kadınların yaşadıkları. Korkusuz olmak ve düşündüğünü söylemek, senin ‘gerçeğindir’. Herkesin gerçeği ise farklıdır.

19 yaşında Nijerya’dan Almanya’ya taşındığınızda kültür şoku yaşamışsınızdır. Bizim insanlarımız da yıllar önce bunu yaşamıştı. Nasıl etkiledi sizi?

Daha önce beyaz olmak ne demek bilmiyordum. Önyargı ne demek bilmiyordum. Irkçılık ne demek bilmiyordum. Ama orada okurken Afrika hakkında çok şey öğrendim ve dedim ki… zavallı Afrika. Almanya’da kendimi tanıdım, ne istediğimin farkına vardım. Afro saçımı da orada uzatmaya başladım.

Lauryn Hill ve Erykah Badu gibi isimlerle kıyaslanıyorsunuz…

İkisini de çok severim ve saygı duyarım. Lauryn benim için efsanedir, aynı seviyede göremem kendimi. Ancak kıyaslanmak güzel.

Lenny Kravitz ile turnedeydiniz, nasıl biri? İlginç hikaye var mı?

Çok alçakgönüllü. Beni dinlerdi, tavsiyeler verirdi. Bir keresinde konser için çok uzun bir kabloya ihtiyacım vardı. Bilirsin, Lenny’nin sahnesi büyüktür. Onun kablosunu bana kullandırtmadılar. Bütün gün şehirde aradım ve bulamadım. Sonra Lenny durumu öğrendiğinde herkese çok kızdı, kabloyu bana vermedikleri için. İnsanları abartan etrafındakiler, kendileri o kadar değiller.

Şöhrete karşı bir duruşunuz var…

Şöhrete karşıyım. Hâlâ markete gidip kendi domatesimi seçiyorum. Temizlikçim yok. Porsche’m yok, bisiklete biniyorum.
Milyonlarca hayranınız var, MTV’de bir numarasınız. Kırmızı halıdan kaçamayabilirsiniz..
Kırmızı halıya bir kere çıktım, korkunçtu. Bir daha olursa o kadar yüksek topuklu giymeyeceğim. Hiç bana göre değil. Olduğum gibi kalarak dengeyi sağlarım.

Angelina Jolie gibi aktivist görüntü veren ünlülere ne diyorsunuz?

Dürüstlük ve sevgiyle yapıyorsan sorun yok. Dünyaya iyi biri olduğunu göstermeye çalışıyorsan bu yanlış. O kadına baktığımda üstünde çok yük olan bir kadın görüyorum. O yüzden kalpten yaptığını düşünüyorum.


URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=6732

Editör - 8 Tem 2011. Kategori Hoşluklar, Kültür-Sanat, Kültür-Sanat Etkinlikleri, Müzik. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4