‘Söz Verdim, Senet Vermedim’ – Semih ÖZCAN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tüm halk miting meydanına doluşmuştur. Konuşmayı yapacak olan dönemin başbakanı Çiller. Ve Çiller gelir,alanı dolduran halka seslenir keyifle:
‘Hoşgeldiniz Malazgirt kahramanlarının torunları.’ Konuştuğu yer, Samsun’dur.
Yine aynı günlerde bir başka konuşmasında da Karagümrüklüleri bağrına basar, Karabük’te.
İsrail yetkilileriyle yaptığı bir görüşmede ‘karadeniz çevresinde Türkçe konuşan 200 milyon insanla yakın ilişki içindeyiz’ der, o zamandan beri İsrailliler, Karadeniz bölgesinde yaşayan ve Türkçe konuşan 200 milyon kişinin kim oldukları konusunda derin araştırmalar yapıyorlar. Henüz bulamadılar.
Türkmenlere Kürtmen, Göktürk Kitabeleri’ne Gökberk Kitabeleri, Ramazan Bayramına da Kandil Bayramı demesinin üzerinde bile durmuyorum. O kadar çok gaf yaptı ki..
Gaflar, yıllar geçtikçe yüzümüzde hoş bir tebessüm uyandıran, siyasetçilerimizi hiç olmazsa bu yönleriyle bize sevimli gösteren hoşluklardır. Çiller azıcık fazla yaptı, olsun.
Aslında gaf deyince kuşkusuz bu işin pirini atlamamak gerekir. Yine eski başbakanlarımızdan Yıldırım Akbulut’dan söz ediyorum. Onu nasıl unuturuz?. Türk Sanat Müziğine ‘sabile’ adıyla başlıbaşına bir eser kazandırmış bir başbakanımız o. Sevgili gazeteci dostumuz Hasan Uysal onun varlığıyla bir kitap sahibi oldu.
Sabaha karşı kitaplara dalmışken Akbulut’la ilgili bir anı okudum, bayıldım. Anında size de yetiştiriyorum. Yıldırım Akbulut Başbakanlığının ilk günlerinde memurlara durumlarının düzeleceğiyle ilgili bir söz verir tüm başbakanlar gibi. Ve doğal olarak tüm başbakanlar gibi sözünde durmaz. Gazetecinin biri sorar:
‘ Sayın başbakan, memurlara söz vermiştiniz ama şimdi caydınız, neden?’
Yanıt Akbulut’luktur:
‘Söz verdim, senet vermedim.’

Bu arada önceki gün ANAP kurucularından ve eski Sanayi ve Ticaret bakanlarımızdan Cahit Aral öldü. Yakınlarına başsağlığı dilerim.. Sayın Aral, belki sözleriyle bu ülkede yer edinenlerden değil ama o çok büyük eseriyle daha uzun yıllar anılacak bu ülkede. Radyasyon karışımlı çayın daha lezzetli olduğunu o kazımıştı beyinlere. Sırf bu nedenle Türkiye halkı uzun yıllar sizi hiç unutmayacak sayın Aral. Özellikle Karadeniz halkı.Kulaklarınızda çınlamalar hiç eksik olmayacak.

(Not:Bu notları yazarken yararlandığım iki kaynak; ilki, Turgut Özakman’ın’19 Mayıs 1999′ diğeri de Şeref Bakşık’tan ‘CHP ile Bir Ömür’, iki yazarımıza da teşekkürler..)

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=12958

Editör - 3 Kas 2011. Kategori Hoşluklar. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4