Taner Timur’un “Türkiye, Ortadoğu ve Mezhep Savaşı” adlı kitabı raflarda yerini aldı

Taner Timur’un 2015′in güncesini tuttuğu “Türkiye, Ortadoğu ve Mezhep Savaşı” Yordam Kitap’tan okurla buluştu.

Taner Timur, Dünyada ve Türkiye’de unutulmayacak gelişmelerin yaşandığı 2015′in güncesini tuttuğu kitabını okuyucuyla paylaşıyor. Bu kitabı neden yazdığını belirten ve kitapta yer alan “Önsöz” ü aşağıdadır.

ÖNSÖZ (Türkiye, Ortadoğu ve Mezhep Savaşı)
Bir çeşit “2015 güncesi” niteliği taşıyan bu kitabımda, geride bıraktığımız yıl boyunca Türkiye ve komşularını sarsan gelişmeleri tartışıyorum. Kitabı oluşturan yazılarda, yaşadığımız önemli olayları sıcağı sıcağına yorumlamaya ve gündelik dille anlatmaya çalıştım. Gelişmeler karşısında kayıtsız kalamayan bir yurttaş ve toplum bilimci olarak günlük tepkilerimi dile getirdim.
Bu çalışma bir kısmı BirGün gazetesinde yayımlanmış, çoğu da ilk kez yayınlanacak makalelerden oluşuyor. Bunların bir “bütün” halinde, “parça”larından daha anlamlı olacağını düşündüm. Bana öyle geliyor ki, 2015 yılı, tanık olduğumuz bir sürü önemli gelişmeler itibariyle ilerde de sık sık hatırlayacağımız bir yıl olacak. Biraz da bu düşünceyle günü gününe bir “2015 tablosu” çizmeye çalıştım.
***
Aslında her yıl, çoğu kez bir kambur gibi, geçmiş yılları, hatta yüzyılları da sırtında taşır. Ve bu yüzden güncel gerçeklere ulaşmak için her tarihçinin biraz gazeteci, her gazetecinin de biraz tarihçi olması gerekir. Zaten insan tarihçi olmasa da güncel olayları yorumlarken farkına varmadan geçmişi de yaşar ve anlatır. Tarihçilik aslında, sanıldığının aksine, bakışların dünden bugüne değil, bugünden düne çevrilerek yapıldığı bir gerçek arayışıdır. Giderek karmaşıklaşan bir ilişkiler ağı içinde yaşayan insanlar, geçmişin çok daha basit yapıdaki toplumlarını, o toplumda yaşamış insanlardan daha kolay anlarlar. Böylece, geçmişle günümüz arasında kurulan diyalektik gelgitte, tarihçi, değişmeleri anlattığı gibi, değişmemiş, olduğu gibi muhafaza edilmiş şeyleri de saptar ve anlatır. İşte her toplumda “ilerlemeci”lerle “muhafazakâr”lar arasında kavgaya yol açan durum da budur ve “muhafaza edilmiş” öğeler daha sonraki gelişmelere de fren teşkil eder. Kavgayı asıl belirleyen faktörler, son tahlilde toplumsal konumlar ve sınıf çelişkileri olsa da, insanlar çoğunlukla bu kavgaları ulus, din ya da aşiret kavgaları olarak algılarlar. Böyle durumlarda ideolojik dürtüler, bazı Marksistlerin “üstten belirleme” dedikleri itici bir rol oynarlar. Hıristiyanlıkta bin yıl kadar önce Haçlı ordularını ateşleyen motivasyon ne idiyse, bölgemizde bugünün “cihadist”lerini harekete geçiren motivasyon da aynı görünüyor.
***
2015 yılında, yaşadığımız coğrafyada bu nitelikteki çatışmaların giderek yoğunlaştığına tanık olduk. Ben de böyle bir ortamda ve daha çok somut gelişmelerin dürtüsüyle yazdığım yazılarda, iç politikamızı derinden sarsan bu çatışmaları tarihi arka planları ile yorumlamaya çalıştım. Çağdaş bilim ve felsefeden tamamen kopuk olan, çağdaş yaşama da düşmanca bakan bu kavgalar ne yazık ki laik Türkiye Cumhuriyeti’ni her gün biraz daha etki alanı içine alıyorlar.
***
Gerçekten de 2015 yılı hem Türkiye, hem de yaşadığımız bölge için çok zor bir yıl oldu. Avrupa’da şiddetin siyasete bulaştığı 1970’ler için icat edilen “kurşun yılları” deyimi, 2015’te yaşadığımız bölge için çok daha geçerli hale geldi. Öyle ki, yüz yıl kadar önce, Balkan Savaşları başlarken, Fikret’in “kan şiddeti, şiddeti kanı besler” diye betimlediği koşullar, bu kez Güney komşularımızda ve bir ölçüde de içimizde yaşanmaya başladı. Bir gazetemiz yeni yıla girerken “2015, seni hiç özlemeyeceğiz!” diye başlık atmıştı. Dilerim özlemeyiz ve giderek kontrolden çıkan gelişmeler bize daha karanlık günler göstermez.. (…)

Yordam Kitap'ın fotoğrafı.

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=40118

Editör - 27 Oca 2016. Kategori Duyurular, Kitap. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4