TBMM’de 27. Dönem milletvekillerinin yemin töreni tamamlandı

TBMM Genel Kurulu’nda, 27. Dönem milletvekillerinin yemin töreni sona erdi. Ant içme töreni en yaşlı milletvekili sıfatıyla İyi Parti Milletvekili Durmuş Yılmaz başkanlığında yapıldı. Öğleden sonra 14.00′da başlayan tören, 10.5 saat sürdü, gece 02.00′da sona erdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, birleşim açılırken locadaki yerini aldı.

Oturumda ilk olarak Durmuş Yılmaz yemin etti. Yılmaz’ın yeminle ilgili açıklamalarından sonra 600 milletvekili yemin etmeye başladı.

Mazeret bildiren milletvekilleri  il sırasını beklemeden milletvekili andını içerken, Başbakan Binali Yıldırım da ilk yemin edenler arasında yer aldı. Başkanlık Divanında Meclis’in en genç milletvekillerinden AKP İstanbul Milletvekili Rümeysa Kadak, AKP Gaziantep Milletvekili Müslüm Yüksel görev aldı.

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ve HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven, tutukluluklarına itirazların sonuçlanmamasından dolayı yerlerini alamadı.

 CHP’li milletvekilleri, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu TBMM’de yemin ettiği esnada arkalarını dönerek protesto etti.

 HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, gözaltı sırasında öldürülen Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe’yi taşıyan rozetle yemin etti.

HDP Hatay Milletvekili Barış Atay yemin için kürsüye geldiği sırada ‘yuh’ sesleri yükseldi. CHP ve HDP sıralarındaki milletvekilleri, tepki gösteren vatandaşın salondan çıkarılmasını istedi. Kısa süreli gerginliğin ardından Atay, ant içerek yerine geçti.

URL: http://www.cerideimulkiye.com/?p=43669

Editör - 8 Tem 2018. Kategori Haberler, Manşet. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım AJANS4